Ciekawe i fajne miejsca w Łodzi i okolicy. Co warto zwiedzić?

Kategoria:

Łódź to jedno z tych miast na mapie Polski, w którym zawsze coś się dzieje. A kiedy kalendarz imprez wyjątkowo nie przewiduje żadnego wydarzenia, do dyspozycji pozostają nam fajne miejsca w okolicach Łodzi jak i ścisłym jej centrum. Jakie są najciekawsze miejsca w Łodzi? Co robić w weekend? Jedną z odpowiedzi na pytanie o to, co ciekawego można zobaczyć w Łodzi jest lokalny Ogród Zoologiczny, który od 1 maja jest jeszcze ciekawszy. Jak to możliwe?

Ciekawe miejsca w Łodzi do zwiedzania: Orientarium

Na terenie Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego przez długi czas trwały prace nad Łódzkim Orientarium, które otwarto z początkiem maja 2022 roku. Orientarium to ogromny kompleks hodowlano-wystawienniczy, w którym zobaczyć można m.in. faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Inwestycja obejmie swoim zasięgiem połowę terenu ZOO. Składają się na nią nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery, które łącznie zajmują powierzchnię ponad 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Dodatkowo w Orientarium czeka na nas zaplecze rekreacyjno-gastronomiczne, w ramach którego najmłodsi mogą liczyć na przestronny i świetnie wyposażony plac zabaw. Ale imponujący rozmiar Orientarium to nie jedyna zaleta, jaka czyni z tego miejsca ciekawe miejsce na turystycznej mapie miasta.

Co ciekawego można zobaczyć w Łodzi w Orientarium?

W prawdzie rozmiar Orientarium to nie jego wyłączna zaleta, jednak gdyby inwestycja nie była tak obszerna nie umożliwiałaby utrzymywania zwierząt na tak dużych przestrzeniach, i to w połączeniu z innymi gatunkami w urozmaiconym środowisku. Taka forma organizacji przestrzeni hodowlano-wystawienniczej daje zwierzętom bardzo dużą swobodę zachowań, a zwiedzającym możliwość ich obserwacji w warunkach maksymalnie zbliżonych do warunków panujących w środowisku naturalnym.

Ogromną zaletą pawilonu w Łódzkim Zoo jest jego dostępność i atrakcyjność przez cały rok. Orientarium zostało zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby umożliwiać hodowlę zwierząt niezależnie od pory roku. Oznacza to, że w sezonie jesienno-zimowym zwierzęta nie muszą być przenoszone do pawilonów hodowlanych, do których zwiedzający zoo mają ograniczony dostęp.

Jakie jeszcze fajne miejsca w Łodzi i w okolicach Łodzi czekają na odkrycie?

Wizyta w Orientarium to z pewnością wielka frajda, tak dla dzieci, jak i dorosłych. Nie zapominajmy jednak o Łódzkim Ogrodzie Zoologicznym. Możemy tu zobaczyć wiele ciekawych gatunków zwierząt i skorzystać z atrakcji oferowanych przez plac zabaw i park linowy. Dodatkową atrakcją Zoo są karmienia pokazowe, które odbywają się w ogrodzie zoologicznym codziennie zgodnie z harmonogramem dostępnym na stronie internetowej. Podczas spaceru można przyjrzeć się karmieniu m.in. pand małych, wyderek, wielbłądów czy dzioborożca.

Łódź: Co robić w weekend?

Planując weekendowy pobyt w Łodzi z pewnością warto zapoznać się z harmonogramem organizowanych imprez i eventów. W mieście stale dzieje się coś ciekawego, a oferta rozrywkowa wydarzeń kulturalnych jest skierowana zarówno do dorosłych, jak i do dzieci. Na szczególną uwagę zasługują koncerty i pokazy filmowe. Letnie kino tradycyjnie gości w parkach, na dziedzińcach, osiedlach i innych ciekawych miejscach na terenie całego miasta.

Planując weekend w Łodzi z pewnością warto wygospodarować chwilę na spacer ulicą Piotrkowską. I choć, z pewnością zabawicie tu dłużej niż początkowo planowaliście nie będzie to czas stracony.

Jakie atrakcje oferuje ul. Piotrkowska?

Piotrkowska jest jedną z najbardziej znanych ulic w Polsce. Coraz częściej słyszy się o niej również w Europie. To najdłuższy deptak w kraju – ulica wizytówka miasta Łódź, którą nie sposób pominąć podczas zwiedzania miasta. Kamienice i place przy Piotrkowskiej mieszczą w swoich wnętrzach sklepy, restauracje, kawiarnie, ogródki, puby i kluby muzyczne. Mimo bogactwa i różnorodności tych miejsc w sezonie znalezienie wolnego stolika graniczy niemal z cudem. Wszystko dlatego, że Piotrkowska przyciąga jak magnes mieszkańców Łodzi, turystów oraz osoby, które odwiedzają miasto w interesach. Tutaj można skosztować kuchni z różnych stron świata, posłuchać muzyki na żywo i zainspirować się odważnymi projektami łódzkich artystów.

Nie interesuje Cię świat kulinariów? Fasady budynków przy Piotrkowskiej aż uginają się od eklektycznych detali architektonicznych. To prawdziwa uczta dla oka… i wspaniała inspiracja dla młodego architekta. Studenci architektury z kraju i zagranicy przyjeżdżają do Łodzi, żeby zadrzeć głowy ku górze i podziwiać kariatydy, płaskorzeźby, wykusze – detale, które dzięki wysiłkom konserwatorów zabytków i hojnemu wsparciu Łodzian odzyskały dawną świetlność.

Oczywiście magia Piotrkowskiej nie kończy się na suto zdobionych kamienicach, licznych restauracjach, pubach i kawiarniach. Uwagę turystów przykuwają konkretne miejsca, idee i przekazy. Warto tu wspomnieć chociażby o Pasażu Róży (Piotrkowska 3).

Spacerując po Piotrkowskiej: Pasaż Róży

Pasaż Róży to wyjątkowy projekt artystyczny, który łączy prywatne doświadczenia artystki z intrygującym projektem publicznym. Pasaż Róży to miejsce fizyczne – wąskie podwórko na tyłach kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 3. Podwórko to pełni pewnego rodzaju rolę pasażu – tędy życie z Piotrkowskiej ucieka w stronę zespołu Manufaktury, gdzie na turystów i gości czekają kolejne atrakcje… Z drugiej strony Pasaż Róży jest przestrzenią metaforyczną, która obrazuje drogę, jaką przeszła córka artystki – Róża, od niewidzenia do widzenia.

Nie słyszałeś jeszcze o Pasażu Róży? Zastanawiasz się, co czyni to miejsce wyjątkowym? Drobne kawałki nieregularnie pociętych luster, które pokryły każdy detal architektoniczny budynków mieszczących niegdyś pierwszy łódzki hotel. Efekt końcowy robi niesamowite wrażenie, zwłaszcza w słoneczne dni. Próba pokonania ciężaru, skali i ogromu budynku za sprawą lusterek układanych na elewacjach oficyn przyniosła rezultat, który przekracza najśmielsze wyobrażenia osób aktywnie zaangażowanych w wykonanie projektu. Obecnie jest to jedno z najczęściej odwiedzanych i podziwianych miejsc podczas spaceru po Piórkowskiej.  

Co jeszcze można zwiedzić w weekend w Łodzi?

Tym z Państwa, którzy zastanawiają się, co jeszcze można zwiedzić – Łódź proponuje gros dodatkowych atrakcji. Powyżej pisaliśmy o spacerze Ulicą Piotrkowską (najdłuższym polskim deptakiem) i odwiedzeniu Pasażu Róży, a także o wizycie w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym. W tym sezonie, kiedy najbardziej cenimy sobie możliwość przebywania na świeżym powietrzu szczególnie warty uwagi jest Łódzki Park Kultury Miejskiej dawniej znany jako Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej.

Spacer po parku zabiera nas w niezwykłą podróż w czasie. Możemy tu zobaczyć osiem historycznych obiektów typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku. Obiekty rozmieszczono wzdłuż dwóch brukowanych uliczek. Budynki pochodzą z terenu miasta oraz ciekawych miejsc w okolicy Łodzi. Obiekty zostały starannie odnowione, częściowo zrekonstruowane i poddane termomodernizacji, dzięki czemu będą dostępne dla zwiedzających przez cały rok.

Ciekawe miejsca niedaleko Łodzi… lub jeszcze w granicach miasta

Zanim wybierzemy się na wycieczkę, aby poznać ciekawe miejsca czekające na odkrycie w okolicach Łodzi warto odwiedzić najciekawsze zakątki miasta. Jednym z nich jest z pewnością Księży Młyn – zespół fabryczno-mieszkalny nad rzeką Jasień zbudowany został w XIX wieku przez Karola Scheiblera, najbogatszego łódzkiego przemysłowca. Księży Młyn stanowi swoiste miasto w mieście wzorowane na angielskich osadach przemysłowych, a obecnie jest siedzibą wielu instytucji kultury i sztuki. Mieści się tu Muzeum Kinematografii, Muzeum Pałan Herbsta Oddział Muzeum Sztuki, Palmiarnia, Muzeum Książki Artystycznej oraz Beczki Grohmana. Te ostatnie stanowią jeden z symboli fabrycznej Łodzi.

Co ciekawego w Łodzi? Oczywiście, że Palmiarnia!

Położona w parku Źródliska Palmiarnia Ogrodu Botanicznego jest miejscem atrakcyjnym zarówno dla małych jak i dużych odkrywców świata przyrody. Obiekt zlokalizowany w nowoczesnym budynku oferuje wysoki komfort zwiedzania, jednocześnie dając możliwość zapoznania się z fauną i florą trzech odrębnych stref klimatycznych. W obiekcie znajduje się ponad 4300 sztuk roślin, którym towarzystwa dotrzymują uwielbiane przez najmłodszych żółwie i karpie koi.