Orientarium ZOO Łódź

Orientarium to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo Wschodniej.

Budynek, wybiegi i woliery zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich. Zastosowane rozwiązania pozwalają utrzymywać zwierzęta na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami i w urozmaiconym środowisku. Nasi goście mogą obserwować mieszkańców Orientarium z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry.

Orientarium i reszta ZOO są dostępne dla zwiedzających cały rok, a zwierzęta w okresie chłodu nie muszą być przenoszone na zaplecza hodowlane.

W Orientarium mieszka 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb.

W ORIENTARIUM ZOBACZYSZ

UNIKATOWE I ZAGROŻONE WYGINIĘCIEM GATUNKI

NAJWIĘKSZY W EUROPIE WYBIEG DLA SŁONI

TUNEL DO OBSERWACJI REKINÓW I PŁASZCZEK

10 ZBIORNIKÓW WODNYCH
3 MLN LITRÓW WODY

SŁONIE INDYJSKIE

Strefa Indyjska to królestwo słoni. Mają do dyspozycji wybieg o powierzchni 2000 metrów kwadratowych oraz basen.

Przy odpowiedniej pogodzie nasi podopieczni korzystają z przestrzeni zewnętrznej, która jest podzielona na trzy części i jest wyposażona w dwa baseny oraz wodospady. Na wybiegu zewnętrznym słoniom indyjskim towarzyszą mniejsze ssaki kopytne, które mają tam swój osobny azyl.

Słoń Aleksander

Pierwszym mieszkańcem Orientarium został Aleksander, który przyjechał do Łodzi z ogrodu zoologicznego w Munster w Niemczech. Jest spokojnym, ułożonym słoniem, a przy tym wyjątkowym. Alex ma tylko jeden cios, co z pewnością nie umknie uwadze zwiedzających.

Słoń Aleksander jest największym i najstarszym przedstawicielem tego gatunku w Europie. Ma 45 lata, waży pond sześć ton i mierzy trochę ponad 3,5 metra w kłębie.

Tworzymy stado liczące od 8 do 10 słoni

Głównym zadaniem Aleksandra jest ułożenie kolejnych nastoletnich słoni, które będą jego towarzyszami. Obecnie w Orientarium mieszkają także słonie: Taru (11 lat), Kyan (12 lat), Barnaba (13 lat). W przyszłości do męskiego grona dołączą samice, a łódzki ogród zoologiczny stanie się jednym z wiodących ośrodków dbających o dobrostan słoni indyjskich.

Z kim pływają słonie ?

W basenie, w którym kąpią się słonie, pływają ciekawe gatunki ryb z Azji południowo-wschodniej. Są to między innymi karpie giganty (Catlocarpio siamensis). Ryby te pochodzą z rzek Kambodży, Laosu, Wietnamu i Tajlandii. Rekordowe osobniki w naturze osiągają wagę 300 kilogramów, co czyni je największymi rybami karpiowatymi na świecie. Spotkanie takiego giganta graniczy obecnie z cudem. Intensywny przemysł spowodował skrajne zanieczyszczenie wód, a połowy na masową skalę wyeliminowały większość dorosłych osobników.

OCEAN I RAFA KORALOWA

Jedną z największych atrakcji w Orientarium jest podwodny tunel (26 metrów długości). 7 zbiorników oceanicznych mieści ponad 3 miliony litrów wody.

Pływa w nich ponad 1300 osobników, które są przedstawicielami 180 różnych gatunków. Wśród nich są jedyne w Polsce ryby gitarowe, unikatowe rekiny brodate oraz majestatyczne płaszczki z ogonami o długości ponad półtora metra.

W strefie oceanicznej Orientarium mieszkają m.in. żarłacze rafowe czarnopłetwe i żarłacze brunatne, które w przyszłości osiągną długość do 3 metrów. Podobnych rozmiarów będą orlenie plamiste,  obecnie ich rozpiętość to 70 centymetrów. To bardzo ciekawy gatunek, budowa ciała tej ryby i powolny, majestatyczny ruch w wodzie przypomina lot ptaka.

Każdy poziom akwariów jest zapełniony innymi rybami. Część z nich pływa w toni wodnej, niektóre przebywają na dnie. Daje to niezwykły efekt i pozwala na wnikliwą obserwację.

Warta uwagi jest duża kolekcja pokolców – w skład której wchodzi oczywiście najsłynniejszy- pokolec królewski - znany wszystkim dzieciom jako rybka Dory. W zbiorniku rafy koralowej są także ogończe niebieskoplame – płaszczki wyposażone w kolce z bardzo silnym jadem, czy cała gama wargaczy, fizylierów i innych mieniących się wszystkimi kolorami ryb rafowych.

Na dnie największego basenu Orientarium umieszczono replikę samolotu Mitsubishi J2M - myśliwca marynarki japońskiej z okresu II wojny światowej.

ORANGUTANY I KROKODYLE

Najcieplejszym miejscem w Orientarium jest strefa Wysp Sundajskich. W tej części pawilonu temperatura utrzymuje się na poziomie 24–26 stopni Celsjusza i jest tam prawie 80% wilgotności.

Sprawia to, że zwiedzający mogą się poczuć jak w prawdziwej dżungli, a zwierzęta mają bardzo dobre warunki do funkcjonowania.

Największe krokodyle w Europie

Kraken ma 5 m i 15 cm długości, jego partnerka Penelopa jest mniejsza o około 2 m. Ile dokładnie? Nie wiadomo, bo nie dała się dotychczas zmierzyć. Wiadomo natomiast, że para to najwięksi przedstawiciele swego gatunku na całym kontynencie europejskim.

W naturze krokodyle gawialowe są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Największym ich wrogiem jest, niestety, człowiek. Krokodyle są zabijane dla skóry i mięsa, a ich jaja często trafiają na talerz. Problemem jest także znikające naturalne środowisko pseudogawiali – wysychające bagna i wycinane lasy deszczowe.

Ich wybieg jest tak urządzony, że odwiedzający mogą oglądać krokodyle zarówno na lądzie, a także podglądać je pod wodą, przez szybę, gdy się kąpią w basenie.

Jedyne w Polsce orangutany sumatrzańskie

Tuż obok krokodyli mieszkają orangutany sumatrzańskie. Samica, Ketawa, ma 9 lat i waży około 30 kilogramów. Samiec, Budi, to 18-letni osobnik, ważący ok. 80 kilogramów. Para poznała się w Łodzi, a ich opiekunowie bardzo liczą na potomstwo. W Orientarium mieszka także jeszcze jeden orangutan, 11 – letni Joko. Zwierzęta te występują endemicznie w północno-zachodniej Sumatrze. W ostatnich dziesięcioleciach liczebność tego gatunku spadła o ok. 80%.

Krytycznie zagrożone są również niedźwiedzie malajskie, langury jawajskie, binturongii oraz gibońce, które także można zobaczyć w Orientarium.

ŚWIĄTYNIA MAKAKÓW I NIE TYLKO

Kolejna cześć Orientarium nosi nazwę inspirowaną indonezyjską wyspą na Oceanie Spokojnym. W Celebes spotkacie między innymi makaki wanderu (makaki lwie), których wybieg stylizowany jest na buddyjską świątynię.

Dla łódzkiego zoo ten rzadki gatunek jest już tradycją – hodujemy i rozmnażamy je od 35 lat. Do porozumiewania się w stadzie makaki te używają głośnej wokalizy oraz języka ciała np. grymasów twarzy, czy odpowiedniej postawy ciała. Z powodu wycinki lasów tropikalnych pod plantacje kawy i herbaty oraz polowań, makaki wanderu są jednym z najrzadszych i najbardziej zagrożonych gatunków makaków na świecie. Obecnie, w naturze żyje ok. 2500-3000 osobników.

Sąsiadami makaków są wyderki orientalne. To najmniejsze wydry na świecie. Żyją na podmokłych terenach m.in. Chin, Indii, Bangladeszu, Malezji. Wyderki orientalne świetnie pływają i nurkują. W tej części Orientarium zobaczycie też tapira malajskiego.

PTAKI I INNE ZWIERZAKI

Szpaki balijskie, czapelki złotawe, przepiórki chińskie, muszkatele, bilbile, gołąbki zbroczone i puchoczuby - to tylko niektórzy ze skrzydlatych mieszkańców Orientarium. Część z nich można zobaczyć nad głową w strefie wolnych lotów,  inne brodzą wśród bogatej roślinności.

Co ważne ptaki poruszają się swobodnie w przestrzeni dla zwiedzających co zwiększa odczucie bezpośredniego obcowania ze zwierzętami. Obsada ptaków jest sukcesywnie rozbudowywana. Na zewnątrz Orientarium zwiedzający mogą podziwiać żurawie białoszyje i olśniaki himalajskie. 

W ramach ekspozycji prezentowane są także kanczyle jawajskie popularne nazywane myszojeleniami. Kanczyle to jedne z najmniejszych ssaków kopytnych. Mierzą około pół metra i ważą do 2kg, a ich kończyny mają średnicę porównywalną do średnicy ołówka. Myszojelenie prowadzą dość skryty, zazwyczaj nocny tryb życia.

W specjalnie przygotowanych terrariach ze zwierzętami z obszaru Azji południowo- wschodniej można obserwować fascynujące bezkręgowce. Są wśród nich m.in. prządka- pająk tkający misterną sieć o rozpiętości nawet 1 metra, ptasznik królewski- jeden z największych gatunków pająków, skorpion cesarski- czarne skorpiony wykazujące w świetle UV fotoluminescencję oraz straszyki- kilka gatunków owadów przypominających wyglądem liście i gałęzie.

Na wybiegach zewnętrznych Orientarium funkcjonują m.in. świnie wisajskie, rodzinne stado szakali złocistych, hulmany czczone. makaki japońskie, dzioborożce abisyńskie i sępy płowe.