Orientarium ZOO Łódź

Orientarium to najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo Wschodniej.

Budynek, wybiegi i woliery zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich. Zastosowane rozwiązania pozwalają utrzymywać zwierzęta na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami i w urozmaiconym środowisku. Nasi goście mogą obserwować mieszkańców Orientarium z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry.

Orientarium i reszta ZOO są dostępne dla zwiedzających cały rok, a zwierzęta w okresie chłodu nie muszą być przenoszone na zaplecza hodowlane.

W Orientarium mieszka 35 gatunków zwierząt lądowych oraz 180 gatunków ryb.

W ORIENTARIUM ZOBACZYSZ

UNIKATOWE I ZAGROŻONE WYGINIĘCIEM GATUNKI

NAJWIĘKSZY W EUROPIE WYBIEG DLA SŁONI

TUNEL DO OBSERWACJI REKINÓW I PŁASZCZEK

10 ZBIORNIKÓW WODNYCH
3 MLN LITRÓW WODY

SŁONIE INDYJSKIE

Strefa Indyjska to królestwo słoni. Mają do dyspozycji wybieg o powierzchni 2000 metrów kwadratowych oraz basen.

Przy odpowiedniej pogodzie nasi podopieczni korzystają z przestrzeni zewnętrznej, która jest podzielona na trzy części i jest wyposażona w dwa baseny oraz wodospady. Na wybiegu zewnętrznym słoniom indyjskim towarzyszą mniejsze ssaki kopytne, które mają tam swój osobny azyl.

Słoń Aleksander

Pierwszym mieszkańcem Orientarium został Aleksander, który przyjechał do Łodzi z ogrodu zoologicznego w Munster w Niemczech. Jest spokojnym, ułożonym słoniem, a przy tym wyjątkowym. Alex ma tylko jeden cios, co z pewnością nie umknie uwadze zwiedzających.

Słoń Aleksander jest największym i najstarszym przedstawicielem tego gatunku w Europie. Ma 45 lata, waży pond sześć ton i mierzy trochę ponad 3,5 metra w kłębie.

Tworzymy stado liczące od 8 do 10 słoni

Głównym zadaniem Aleksandra jest ułożenie kolejnych nastoletnich słoni, które będą jego towarzyszami. Obecnie w Orientarium mieszkają także słonie: Taru (11 lat), Kyan (12 lat), Barnaba (13 lat). W przyszłości do męskiego grona dołączą samice, a łódzki ogród zoologiczny stanie się jednym z wiodących ośrodków dbających o dobrostan słoni indyjskich.

Z kim pływają słonie ?

W basenie, w którym kąpią się słonie, pływają ciekawe gatunki ryb z Azji południowo-wschodniej. Jednym z nich jest gurami olbrzymi (Osphronemus goramy). Ryba ta zamieszkuje bardzo różnorodne środowiska od rzek przez jeziora po bagna. Jest to gatunek o bardzo szerokich preferencjach pokarmowych. Gurami odżywia się wodnymi roślinami jak również innymi gatunkami ryb, płazami oraz dużymi bezkręgowcami. Nie gardzi również padliną. Ciekawostką jest, że gatunek ten potrafi oddychać wilgotnym powietrzem. Dzięki temu może przybywać pewien czas poza środowiskiem wodnym.

OCEAN I RAFA KORALOWA

Jedną z największych atrakcji w Orientarium jest podwodny tunel (26 metrów długości). 7 zbiorników oceanicznych mieści ponad 3 miliony litrów wody.

Pływa w nich ponad 1300 osobników, które są przedstawicielami 180 różnych gatunków. Wśród nich są jedyne w Polsce ryby gitarowe, unikatowe rekiny brodate oraz majestatyczne płaszczki z ogonami o długości ponad półtora metra.

W strefie oceanicznej Orientarium mieszkają m.in. żarłacze rafowe czarnopłetwe i żarłacze brunatne, które w przyszłości osiągną długość do 3 metrów. Podobnych rozmiarów będą orlenie plamiste,  obecnie ich rozpiętość to 70 centymetrów. To bardzo ciekawy gatunek, budowa ciała tej ryby i powolny, majestatyczny ruch w wodzie przypomina lot ptaka.

Każdy poziom akwariów jest zapełniony innymi rybami. Część z nich pływa w toni wodnej, niektóre przebywają na dnie. Daje to niezwykły efekt i pozwala na wnikliwą obserwację.

Warta uwagi jest duża kolekcja pokolców – w skład której wchodzi oczywiście najsłynniejszy- pokolec królewski - znany wszystkim dzieciom jako rybka Dory. W zbiorniku rafy koralowej są także ogończe niebieskoplame – płaszczki wyposażone w kolce z bardzo silnym jadem, czy cała gama wargaczy, fizylierów i innych mieniących się wszystkimi kolorami ryb rafowych.

Na dnie największego basenu Orientarium umieszczono replikę samolotu Mitsubishi J2M - myśliwca marynarki japońskiej z okresu II wojny światowej.

ORANGUTANY I KROKODYLE

Najcieplejszym miejscem w Orientarium jest strefa Wysp Sundajskich. W tej części pawilonu temperatura utrzymuje się na poziomie 24–26 stopni Celsjusza i jest tam prawie 80% wilgotności.

Sprawia to, że zwiedzający mogą się poczuć jak w prawdziwej dżungli, a zwierzęta mają bardzo dobre warunki do funkcjonowania.

Największe krokodyle w Europie

Kraken ma 5 m i 15 cm długości, jego partnerka Penelopa jest mniejsza o około 2 m. Ile dokładnie? Nie wiadomo, bo nie dała się dotychczas zmierzyć. Wiadomo natomiast, że para to najwięksi przedstawiciele swego gatunku na całym kontynencie europejskim.

W naturze krokodyle gawialowe są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Największym ich wrogiem jest, niestety, człowiek. Krokodyle są zabijane dla skóry i mięsa, a ich jaja często trafiają na talerz. Problemem jest także znikające naturalne środowisko pseudogawiali – wysychające bagna i wycinane lasy deszczowe.

Ich wybieg jest tak urządzony, że odwiedzający mogą oglądać krokodyle zarówno na lądzie, a także podglądać je pod wodą, przez szybę, gdy się kąpią w basenie.

Jedyne w Polsce orangutany sumatrzańskie

Tuż obok krokodyli mieszkają orangutany sumatrzańskie. Samica, Ketawa, ma 9 lat i waży około 30 kilogramów. Samiec, Budi, to 18-letni osobnik, ważący ok. 80 kilogramów. Para poznała się w Łodzi, a ich opiekunowie bardzo liczą na potomstwo. W Orientarium mieszka także jeszcze jeden orangutan, 11 – letni Joko. Zwierzęta te występują endemicznie w północno-zachodniej Sumatrze. W ostatnich dziesięcioleciach liczebność tego gatunku spadła o ok. 80%.

Krytycznie zagrożone są również niedźwiedzie malajskie, langury jawajskie, binturongii oraz gibońce, które także można zobaczyć w Orientarium.

ŚWIĄTYNIA MAKAKÓW I NIE TYLKO

Kolejna cześć Orientarium nosi nazwę inspirowaną indonezyjską wyspą na Oceanie Spokojnym. W Celebes spotkacie między innymi makaki wanderu (makaki lwie), których wybieg stylizowany jest na buddyjską świątynię.

Dla łódzkiego zoo ten rzadki gatunek jest już tradycją – hodujemy i rozmnażamy je od 35 lat. Do porozumiewania się w stadzie makaki te używają głośnej wokalizy oraz języka ciała np. grymasów twarzy, czy odpowiedniej postawy ciała. Z powodu wycinki lasów tropikalnych pod plantacje kawy i herbaty oraz polowań, makaki wanderu są jednym z najrzadszych i najbardziej zagrożonych gatunków makaków na świecie. Obecnie, w naturze żyje ok. 2500-3000 osobników.

Sąsiadami makaków są wyderki orientalne. To najmniejsze wydry na świecie. Żyją na podmokłych terenach m.in. Chin, Indii, Bangladeszu, Malezji. Wyderki orientalne świetnie pływają i nurkują. W tej części Orientarium zobaczycie też tapira malajskiego.

PTAKI I INNE ZWIERZAKI

Szpaki balijskie, czapelki złotawe, przepiórki chińskie, muszkatele, bilbile, gołąbki zbroczone i puchoczuby - to tylko niektórzy ze skrzydlatych mieszkańców Orientarium. Część z nich można zobaczyć nad głową w strefie wolnych lotów,  inne brodzą wśród bogatej roślinności.

Co ważne ptaki poruszają się swobodnie w przestrzeni dla zwiedzających co zwiększa odczucie bezpośredniego obcowania ze zwierzętami. Obsada ptaków jest sukcesywnie rozbudowywana. Na zewnątrz Orientarium zwiedzający mogą podziwiać żurawie białoszyje i olśniaki himalajskie. 

W ramach ekspozycji prezentowane są także kanczyle jawajskie popularne nazywane myszojeleniami. Kanczyle to jedne z najmniejszych ssaków kopytnych. Mierzą około pół metra i ważą do 2kg, a ich kończyny mają średnicę porównywalną do średnicy ołówka. Myszojelenie prowadzą dość skryty, zazwyczaj nocny tryb życia.

W specjalnie przygotowanych terrariach ze zwierzętami z obszaru Azji południowo- wschodniej można obserwować fascynujące bezkręgowce. Są wśród nich m.in. prządka- pająk tkający misterną sieć o rozpiętości nawet 1 metra, ptasznik królewski- jeden z największych gatunków pająków, skorpion cesarski- czarne skorpiony wykazujące w świetle UV fotoluminescencję oraz straszyki- kilka gatunków owadów przypominających wyglądem liście i gałęzie.

Na wybiegach zewnętrznych Orientarium funkcjonują m.in. świnie wisajskie, rodzinne stado szakali złocistych, hulmany czczone. makaki japońskie, dzioborożce abisyńskie i sępy płowe.