Tematy zajęć w Orientarium

MALI TROPICIELE ZWIERZĄT

Podczas wycieczki podglądamy z bliska mieszkające tu zwierzęta, zaś przewodnik opowiada ciekawostki na ich temat – np. dlaczego słoń Aleksander posiada tylko jeden cios, skąd przyjechał orangutan Joko i jak ma na imię córeczka makaków. W podwodnym królestwie czekają na nas przedziwne ryby: np. zjawiskowe koniki morskie, obdarzone złą sławą rekiny i dorastające do ogromnych rozmiarów płaszczki i strzępiele. Wspaniała wyprawa dla najmłodszych odkrywców przyrody.

Dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych

WYPRAWA W MORSKIE GŁEBINY

W trakcie spotkania odbywamy podwodną podróż do świata raf koralowych słynących z olbrzymiej różnorodności gatunków zwierząt morskich takich jak koralowce, krewetki, jeżowce oraz wiele gatunków zadziwiających ryb m. in. jadowite skrzydlice, tajemnicze mureny, czy zjawiskowe rekiny. Zachwycimy się bogactwem i feerią kolorów podwodnego świata. Dowiemy się, dlaczego i jak chronimy ekosystemy królestwa Dory i Nemo. W dalszej części spaceru poznamy także słodkowodnych mieszkańców Orientarium.

Dla wszystkich grup wiekowych

ORIENTARIUM Z BLISKA

Ten temat to prawdziwy HIT, cieszący się u nas zdecydowanie największą popularnością. Wraz z przewodnikiem dowiemy się czym jest nasza największa atrakcja. To nie będzie zwykła lekcja przyrody. Przy każdym wybiegu czeka nas przystanek z ogromem ciekawostek o naszych zwierzętach. Kto jest kim w teamie słonia Alexa, burzliwa historia romansu krokodyli Krakena i Penelopy, czemu nasze rekiny nie atakują innych ryb - to tylko mały skrawek tego co usłyszycie. Poczujecie się z nami niczym jak na egzotycznych wakacjach a ilość wiedzy jaką zyskacie pozazdrości wam nie jeden zoolog.

 Dla każdej grup wiekowej

AFRYKAŃSKA PRZYGODA

W trakcie zajęć wraz z przewodnikiem wyruszymy w podróż po kontynencie Afrykańskim. Dowiemy się czemu żyrafa ma tak długą szyję, rozwikłamy odwieczny problem ubarwienia zebry (biała w czarne czy czarna w białe paski). Odwiedzimy pingwiny, które nie przepadają za mrozem, ptaki które w trosce o potomstwo zamurowują je w dziupl i znane wszystkim, ale czy tak dokładnie lemury. Spotkamy czteropalczaste małpy a także zrozumiemy czym jest echolokacja nietoperzy.

 Dla każdej grupy wiekowej

HOLA AMIGOS - AMERYKA ŁACIŃSKA I JEJ ZOOLOGICZNE TAJEMNICE

Czy nadal można spotkać dzikiego przodka lamy i alpaki? Czy tylko słoń ma trąbę? Czy papudze przeszkadza mróz? Czy mrówkojady i jeżozwierze chodzą po drzewach? Jeśli nurtowały cię te czy inne pytania dotyczące zwierząt Ameryki Południowej to zapraszamy do nas! Ta grupa zwierząt jest nam szczególnie bliska i wiele niespotykanych nigdzie indziej w Polsce gatunków zobaczysz właśnie u nas w trakcie wycieczki. A także nauczysz się ich nazw po hiszpańsku. Na koniec obowiązkowe spotkanie z kapibarą.

Dla wszystkich grup wiekowych 

ARKA NOEGO XXI WIEKU - ROLA OGRODÓW ZOOLOGICZNYCH

6 wielkie wymieranie gatunków to coś co dzieje się na naszych oczach. Profesjonalne ogrody zoologiczne wkładają całą swą energię by ten proces zahamować. Poznacie całą masę zagrożonych gatunków, zrozumiecie jakie są przyczyny ich wymierania, a także co możecie sami robić by to powstrzymać. Dzięki nam poznacie czym jest słynna Czerwona Księga, dowiecie się jak nasze zoo ratuje ginące gatunki i zrozumiecie jaka jest rola ogrodu zoologicznego we współczesnym świecie. Oczywiście wszystko wytłumaczone prostym i przystępnym językiem - na tych zajęciach na pewno nikt nie będzie się nudził.

 Dla grup szkolnych (od 4 klasy w górę)

KAPIBARA I SPÓŁKA

My też śledzimy Internet, nie jesteśmy w tej dziedzinie bambikami. Ale czy kiedyś zastanawialiście się czemu kapibara podbiła TikToka? Tu na chwilę zasiądziemy w ławce by po krótkiej prezentacji o gryzoniach poznać Tenebris i ten licznie reprezentowany u nas rząd ssaków. Wszak to najliczniejsze ssaki świata. Mimo że przez wielu wyszydzane, przez wielu tępione bez nich nie byłoby życia. Na koniec wspólna focia przy naszej kapibarze, którą będziecie mogli zobaczyć na IG story zoo.

Dla grup szkolnych (od 4 klasy w górę)

POKAŻ KOTKU CO MASZ W ŚRODKU - CZYLI TAJEMNICE SZKIELETU

Kostne tajemnice pomoże nam zrozumieć szkieletorka Grażynka Kostecka vel Gnat. Porównamy ludzkie ciało z rozmaitymi kośćmi zwierząt. Czym jest szkielet wewnętrzny, czym zewnętrzny? Czy rogi i zęby to kości? Jakiej wielkości są kości słonia? Czy żółwie i ślimaki mogą wyjść ze swojej skorupy? To wspaniały temat na powtórkę przed egzaminem 8-klasisty lub maturą. Zajęcia odbywają się w sali edukacyjnej przy użyciu licznych preparatów.

Dla grup szkolnych (od 6 klasy w górę)

OLEJ, OLEJ PALMOWY

Zajęcia poświęcone ochronie różnorodności biologicznej kontynentu azjatyckiego. Malajskie słowo Orang Hutan dosłownie oznacza człowieka z lasu. Te inteligentne naczelne mają o wiele wspólnych cech z człowiekiem niż mogłoby się wydawać. A jednak to my, ludzie jesteśmy dla nich największym zagrożeniem. Przyglądając się łódzkim orangutanom dowiemy się w jaki sposób uprawy palmy olejowej wpływają na los ich dzikich pobratymców żyjących na Borneo i Sumatrze, a także innych gatunków zwierząt: niedźwiedzi malajskich, nosorożców jawajskich, czy panter mglistych. Poznamy jakie produkty zawierają olej palmowy i zastanowimy się dlaczego warto z nich świadomie zrezygnować. Zajęcia w formie warsztatów połączonych ze zwiedzaniem.

Dla grup szkolnych (od 5 klasy w górę)

CITES - PODRÓŻUJ I KUPUJ Z GŁOWĄ

Zajęcia na sali z licznymi preparatami, prezentacją i zadaniami. Idealny temat przed feriami czy wakacjami. Zapoznajemy uczniów z podstawowymi informacjami na temat konwencji waszyngtońskiej. Czy przejażdżka na słoniu, zdjęcie z gibonem albo spróbowanie egzotycznego steka to na prawdę to, co musimy robić na wakacjach? Co warto przywieść z egzotycznej podróży, a czego unikać by nie mieć problemów na granicy? Jakie zwierzęta trzymać w domu i na co zwracać uwagę wybierając pupila? To tylko kilka tematów które poruszymy - na koniec certyfikat odpowiedzialnego podróżnika.

Dla grup szkolnych (od 6 klasy w górę)

BIORÓŻNORODNOŚĆ MÓRZ I OCEANÓW

Zgłębimy tu tematy bardzo istotne dla naszej planety. Zajęcia przygotowane wraz z MSC, czemu oceany są niemal puste? Czym jest finning, przyłów, sieć widmo... ? Poznamy największe zagrożenia dla mórz i oceanów które pokrywają 70% naszej planety. Zajęcia w formie prezentacji i zadań dla uczestników - poruszamy wiele aspektów ekologii, założenia nowego zielonego ładu UE i ochrony przyrody.

Dla grup szkół ponadpodstawowych

RAZEM CHROŃMY POLSKIE ZWIERZAKI

Polska jakiej nie znamy - czy potraficie wymienić 5 gatunków gadów mieszkających w Polsce? A może 3 gatunki kaczek? Spokojnie - nie ma zapewne nikogo kto znałby wszystkie zwierzęta naszego kraju, ale z nami poznasz te najważniejsze. Dowiemy kto super radzi sobie w mieście, a kogo spotkają tylko najwytrwalsi obserwatorzy przyrody. Kilka gier na rozruch a wszystko okraszone ekspercką wiedzą. Zajęcia w formie prezentacji z kartami pracy. Po tych zajęciach każda wyprawa do lasu, parku czy na łąkę będzie dla ciebie o wiele ciekawszym przeżyciem.

Dla wszystkich grup wiekowych

ORIENTARIUM Z PRZYMRUŻENIEM OKA

Przepis na kartę dużej rodziny w wykonaniu słonia Alexa. Jak przeżyć pod jednym dachem z teściową z perspektywy makaka Punjaba. Jak szybko po zakupie nowego apartamentu zdecydować się na dzieci na podstawie wspomnień wyderek? Jak w świecie oceanów ryby płynnie podchodzą do kwestii płci? Jak to jest być facetem z jajami na brzuchu - czyli o uwielbianych przez panie pławikonikach? Albo jak "to" zrobić, gdy jest się 5 metrowym krokodylem. Śmiertelnie poważnie zdradzimy wam najskrytsze tajemnice naszych zwierząt - tu nie ma tematów tabu! Bez owijania w bawełnę dowiecie wszystkiego o miłosnych arkanach królestwa zwierząt. Aaaa no i oczywiście pomożemy wam sprawić świat lepszym - sorki po to tu jesteśmy 😉

Zajęcia dla dorosłych

ROK W ZOO

Spacer pokazujący przystosowania zwierząt do obecnej pory roku? Wiosna czy lato, jesień czy zima - każda pora roku jest wspaniała by odwiedzić Łódzkie ZOO, w trakcie zajęć poznamy przystosowania zwierząt do zmieniających się warunków atmosferycznych. Jak to jest, że słoń nawet zimą wychodzi na spacer wśród śniegu? Czy są małpy dobrze radzące sobie w mroźną pogodę? Czemu ptaki z naszego rejonu wiosnę spędzają na północy a zimę na południu? Czy każdy pingwin lubi mróz, lód i śnieg? Jak nasze zwierzęta zmieniają się w trakcie roku - to ciekawy temat, by kilkukrotnie odwiedzić nasze zoo i obserwować zmiany jakie nastają.

Zajęcia dla grup szkolnych (dla klas 1-3)

OLIMPIADA ZWIERZĄT - REKORDZIŚCI

Poznaj zwierzęcych rekordzistów. Największy w Europie słoń indyjski Aleksander czy największy na świecie krokodyl gawialowy Kraken? Kto jest u nas największym łakomczuchem, kto najszybciej biega, a kto najdalej skacze? Zajęcia w formie wycieczki urozmaicone o drobne zajęcia ruchowe. Każdy typ osobowości znajdzie u nas swojego zwierzęcego brata. Fani drzemek, sportowe freaki, nocne marki, ranne skowronki i mole książkowe - porównaj się z mieszkańcami ZOO w Łodzi - zajęcia dla klas 1-3

Zajęcia dla grup szkolnych (dla klas 1-3)

JAK ZWIERZĘTA WIDZĄ ŚWIAT?

Świat zmysłów zwierząt jest tematem, o którym można prawić bez końca. Jak to jest, że niektóre zwierzęta widzą wszystko w odcieniach szarości, inne unikają niektórych kolorów, a jeszcze inne są w stanie zobaczyć to czego my nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Kto ma najlepszy słuch, komu za oczy służy nos, a kto widzi... ciepło? Dzieciaki będą miały okazję zagłębić się w bliskie sobie tematy. Wpleciemy tu też kilka zabaw, gdzie wybrani uczniowie będą musieli wczuć się w konkretne zwierzę.

Zajęcia dla grup szkolnych (dla klas 1-3)

BAJKOWE ZWIERZĘTA

Bajkowe zwierzęta Każde dziecko zna bajki. Ich bohaterami często są zwierzęta, które na co dzień spotkacie między innymi w naszym ZOO. Czy Dory ma problemy z pamięcią krótkotrwałą a Nemo zawsze ma pomarańczowe paski? Jak wyglądają na żywo bohaterowie filmu sing lub zwierzogrodu? Czy to możliwe by spotkać pingwina na Madagaskarze? Kto tak na prawdę sprawuje rządy w królestwie lemurów? Czy pandy znają kung fu?

Zajęcia dla grup szkolnych (dla klas 1-3)

GADY, PŁAZY, BEZKRĘGOWCE

Te zajęcia to idealny wstęp do rozpoczęcia zajęć szkolnych z zoologii. Przejdziemy szlakiem ewolucji od gąbek, poprzez parzydełkowce ... na płazach i gadach kończąc. Na zajęciach dzieciaki będą miały szanse spotkać się oko w oko z naszymi oswojonymi podopiecznymi. Dowiedzą się czy stonoga rzeczywiście ma 100 nóg, a może ktoś ma ich w świecie zwierząt więcej. Przełamią lęki w trakcie spotkania z wężem czy jaszczurką. Dowiedzą się o ich przystosowaniach, codziennych zwyczajach i roli jaką odgrywają w środowisku. Przedstawimy też naszych lokalnych przedstawicieli herpetofauny tak by dzieciaki miały świadomość kogo mogą spotkać w trakcie wycieczki.

Zajęcia dla grup szkolnych (dla klas 5-8)

CO ZE SOBĄ POCZĄĆ - PREORIENTACJA ZAWODOWA

To unikalne zajęcia które pozwolą nam obrać ścieżkę naszego zawodowego życia. Wydaje wam się, że zoo to tylko pielęgniarze? Nic bardziej mylnego - spotkacie tu ogrom różnych zawodów i specjalizacji. Magazynier, spawacz, chemik, księgowa, weterynarz, żywieniowiec, sprzedawca, marketingowiec. W trakcie takich zajęć organizujemy spotkania z wybranymi pracownikami zoo którzy dzielą się swoim doświadczeniem oraz opowiadają co trzeba zrobić by właśnie taką ścieżkę kariery wybrać.

Zajęcia dla grup szkolnych (dla klas 8) i ostatnie klasy szkół ponadpodstawowych