Wybrane tematy zajęć w Orientarium

MALI TROPICIELE ZWIERZĄT

Podczas wycieczki podglądamy z bliska mieszkające tu zwierzęta, zaś przewodnik opowiada ciekawostki na ich temat – np. dlaczego słoń Aleksander posiada tylko jeden cios, skąd przyjechał orangutan Joko i jak ma na imię córeczka makaków. W podwodnym królestwie czekają na nas przedziwne ryby: np. zjawiskowe koniki morskie, obdarzone złą sławą rekiny i dorastające do ogromnych rozmiarów płaszczki i strzępiele. Wspaniała wyprawa dla najmłodszych odkrywców przyrody.

Dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych

W MORSKIE GŁEBINY

W trakcie spotkania odbywamy podwodną podróż do świata raf koralowych słynących z olbrzymiej różnorodności gatunków zwierząt morskich takich jak koralowce, krewetki, jeżowce oraz wiele gatunków zadziwiających ryb m. in. jadowite skrzydlice, tajemnicze mureny, czy zjawiskowe rekiny. Zachwycimy się bogactwem i feerią kolorów podwodnego świata. Dowiemy się, dlaczego i jak chronimy ekosystemy królestwa Dory i Nemo. W dalszej części spaceru poznamy także pozostałych, lądowych mieszkańców Orientarium.

Dla grup wczesnoszkolnych

KSIĘGA DŻUNGLI W ORIENTARIUM

Zajęcia utrzymane w formule przygodowej. W trakcie zajęć tropimy i rozpoznajemy bohaterów bajki oraz próbujemy ich jak najlepiej scharakteryzować. Spacerując po ekspozycji tworzymy nową opowieść o zwierzętach. Poznamy zwyczaje i mentalność zwierząt mieszkających w pawilonie: m. in. postrzelonego orangutana Joko, zrównoważonego słonia Aleksandra, tajemniczego niedźwiedziokota Amalki, uroczego makaka Calineczki oraz intrygujących ryb: m. in. wężogłowów, nożowców, brzytewników, lisogłowów, papużaków.

 Dla grup szkolnych

PRAWDZIWE OBLICZE REKINÓW

W trakcie zajęć dowiemy się m. in. dlaczego rekiny muszą ciągle pływać, czym są rekinie zęby i jak czułe nosy posiadają te zwierzęta. Poznamy strategię łowów tych drapieżników i na co polują najczęściej. Wyjaśnimy czy rekiny są krwiożerczymi bestiami i ile jest w tym prawdy. Zapoznamy się z problemem masowych połowów tych ryb i sposobami ich ratowania. Zajęcia będą też okazją do poznania innych grup ryb mieszkających w Orientarium np. płaszczek, koników morskich, muren czy skrzydlic. W dalszej części spaceru poznamy pozostałych, lądowych mieszkańców Orientarium.

 Dla grup szkolnych 

ORANGUTAN ZNACZY CZŁOWIEK Z LASU

Zajęcia są poświęcone ochronie bioróżnorodności Azji - orangutanom oraz innym mieszkańcom krainy orientalnej. Poznamy dlaczego orangutany prawie w ogóle nie schodzą z drzew na ziemię, do czego służą im długie ramiona i jak wygląda życie rodzinne tych zwierząt. Dowiemy się także o przyczynach ich wymierania i w jaki sposób każdy z nas może tym zwierzętom pomóc. Ambasadorem akcji ochrony dziko żyjących orangutanów jest łódzki orangutan Joko, który namawia wszystkich gości łódzkiego zoo do świadomych zakupów bez oleju palmowego. W dalszej części spaceru poznamy tajemnicze binturongi, obejrzymy zwinne niedźwiedzie malajskie, wysłuchamy pieśni miłosnych gibbononów i podejrzymy co jedzą langury - wegetarianie. To prawdziwie tropikalna wyprawa w sercu Polski!

 Dla grup szkolnych

GINĄCE OLBRZYMY

Zajęcia są poświęcone ochronie różnorodności biologicznej Azji Południowo-Wschodniej. Ambasadorami zajęć jest słoń Aleksander i orangutan Joko. Słonie są jednymi z najbardziej majestatycznych zwierząt na świecie. Niestety, z dnia na dzień ich liczebność drastycznie maleje. Szacuje się że co godzinę zabijane są 3 słonie. Głównym celem kłusowników jest pozyskanie kości słoniowej. Orangutany giną na naszych oczach ze względu na masową wycinkę lasów tropikalnych pod plantacje palmy olejowej. Czy możemy to zmienić? Spacerując po orientarium i przyglądając się wymierającym zwierzętom poznamy zasady zrównoważonego rozwoju, zastanowimy się nad naszym stylem życia i dowiemy się jakich pamiątek nie należy przywozić z zagranicy (konwencja CITES).

 Dla grup szkolnych 

NA NIEZNANYCH WODACH

Zajęcia są poświęcone głównie ochronie bioróżnorodności ekosystemów morskich. Poznamy poszczególnych mieszkańców głębin morskich i raf koralowych (koralowce, ukwiały, rekiny, mureny, płaszczki skrzydlice, koniki morskie i in.) oraz dowiemy się o problemach związanych z utratą różnorodności biologicznej mórz i oceanów. Przybliżymy zjawisko ginięcia raf koralowych, poznamy pojęcie przyłowu i zasady zrównoważonego rybołówstwa. Podsumujemy informacje na temat świadomych wyborów konsumenckich. W dalszej części spaceru poznamy mniej znane gatunki lądowych zwierząt zamieszkujących pawilon orientarium: nocne binturongi, zagrożone langury (małpy) i makaki lwie oraz olbrzymie krokodyle gawialowe.

Dla szkół ponadpodstawowych i osób dorosłych

NA RATUNEK REKINOM

Słowo „rekin” wywołuje często paniczny strach i kojarzy się z zębatą bestią stworzoną do rozszarpywania bezbronnych ludzi. W trakcie zajęć dowiemy się jak spokojne życie tych zrównoważonych ryb zostało przerwane wraz z premierą filmu „Szczęki”. Poznamy gatunki owiane złą sławą ludojadów i sposoby odstraszania rekinów. Przybliżymy odbiorcom w jaki sposób te fascynujące ryby pływają, ich świat zmysłów i strategię łowów. Ważnym zagadnieniem będzie omówienie zagrożeń z jakimi zmagają się te charyzmatyczne drapieżniki i poznanie dlaczego pozyskiwanie rekinich płetw na zupę (przysmak azjatyckiej kuchni) jest okrutnym, nielegalnym procederem. W dalszej części spaceru poznamy wybrane gatunki lądowych zwierząt zamieszkujących pawilon Orientarium.

Dla szkół ponadpodstawowych i osób dorosłych

OLEJ, OLEJ PALMOWY

Zajęcia poświęcone ochronie różnorodności biologicznej kontynentu azjatyckiego. Malajskie słowo Orang Hutan dosłownie oznacza człowieka z lasu. Te inteligentne naczelne mają o wiele wspólnych cech z człowiekiem niż mogłoby się wydawać. A jednak to my, ludzie jesteśmy dla nich największym zagrożeniem. Przyglądając się łódzkim orangutanom dowiemy się w jaki sposób uprawy palmy olejowej wpływają na los ich dzikich pobratymców żyjących na Borneo i Sumatrze, a także innych gatunków zwierząt: niedźwiedzi malajskich, nosorożców jawajskich, czy panter mglistych. Poznamy jakie produkty zawierają olej palmowy i zastanowimy się dlaczego warto z nich świadomie zrezygnować. Ambasadorem akcji „Olej olej palmowy” jest łódzki orangutan Joko, który namawia wszystkich gości łódzkiego zoo do świadomych zakupów bez tego składnika.

Dla szkół ponadpodstawowych i osób dorosłych