O nas

Naszą misją jest ochrona ginących gatunków, edukacja oraz wspieranie puli genetycznej dzikich zwierząt, które są zagrożone wyginięciem w naturalnym środowisku. Z roli pokazowej przekształcamy się w ośrodek, który dba o bioróżnorodność i prowadzi prace naukową.

W łódzkim zoo mieszka ponad 3350 osobników, które są przedstawicielami ponad 554 gatunków. Jesteśmy jedynym 0grodem w Polsce, w którym można zobaczyć m.in. ariranie, czyli wydry olbrzymie, orangutany sumatrzańskie, krokodyle gawialowe czy psy leśne. Jako pierwsi w Polsce, w roku 1996 sprowadziliśmy lwy azjatyckie,  dziś są one jedną z największych atrakcji naszego ogrodu.

W roku 2022 otworzyliśmy najnowocześniejszy w Europie kompleks hodowlany poświęcony Azji południowo - wschodniej.

Wybiegi i woliery w Orientarium zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich. Zastosowane rozwiązania pozwalają utrzymywać zwierzęta na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami i w urozmaiconym środowisku. Nasi goście mogą obserwować mieszkańców Orientarium z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry.

Budynek i reszta ZOO są dostępne dla zwiedzających cały rok, a zwierzęta w okresie chłodu nie muszą być przenoszone na zaplecza hodowlane. Orientarium podzielone jest na dwie części:

  • Centrum konferencyjne
  • Pawilon hodowlano – wystawienniczy

Pierwszym mieszkańcem Orientarium został Aleksander, który przyjechał do Łodzi z ogrodu zoologicznego w Munster w Niemczech. Jest spokojnym, ułożonym słoniem. Alex ma tylko jeden cios, co z pewnością nie umknie uwadze zwiedzających.

Słoń Aleksander jest największym i najstarszym przedstawicielem tego gatunku w Europie. Ma 44 lata, waży pond sześć ton i mierzy trochę ponad 3,5 metra w kłębie.

 

Historia ZOO w Łodzi

Ogród powstał na ostatnim skrawku dawnej Puszczy Łódzkiej i graniczy  obecnie z przepięknym i największym w Łodzi kompleksem parkowym, potocznie zwanym Park na Zdrowiu. Dokładna data otwarcia Ogrodu Zoologicznego pozostaje nieznana, natomiast przyjmuje się, że nastąpiło to w momencie ukończenia budowy parkanu okalającego, co miało miejsce w drugim półroczu 1938 roku.

Pierwszym mieszkańcem naszego Zoo był jeleń Boruta, który jak historia głosi przywędrował do centrum miasta i został złapany na placu Reymonta.

W początkowym okresie w ogrodzie zamieszkały jedynie sarny i jelenie, przywiezione z parku Poniatowskiego.

W końcu 1944 r. w Ogrodzie Zoologicznym stan zwierząt wynosił ok. 550 sztuk (117 gatunków), były to zwierzęta zakupione między innymi ze spalonego cyrku Hergotta: wielbłądy, niedźwiedzie brunatne, wilki, lwy, słoń, tygrys, osły, hiena oraz puchacz.

W latach 1953 – 1957 nastąpił szybki rozwój ogrodu, w trakcie którego przeprowadzono szereg modernizacji. W tym czasie rozbudowano wiele wybiegów dla zwierząt: pawianów, wybiegi dla zwierząt kopytnych, akwarium i wiwarium. Niektóre elementy zabudowy przetrwały do dnia dzisiejszego.

Następne lata to kolejne zmiany, modernizacje, ulepszenia wybiegów i nowe zwierzęta.

Nasze Zoo od 1975 należy do Światowego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA), a od 1991 Zoo uczestniczy w Międzynarodowym Systemie Rejestracji Gatunków Species360. W roku 1993 zostaliśmy  członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA).

W 2017 roku podpisaliśmy umowę na budowę Orientarium – ogromnego pawilonu hodowlano – wystawienniczego, w którym zamieszkała fauna z południowo - wschodniej Azji, między innymi słonie indyjskie, orangutany sumatrzańskie i niedźwiedzie malajskie.