Nowy mieszkaniec Orientarium Zoo Łódź
W pawilonie Małpi Gaj pojawił się kolejny maluszek! W grudniu opiekunowie powitali nowonarodzoną małpę – saki białolicą. Ten niezwykły gatunek rozpoznacie po charakterystycznej biało żółtej twarzy.
Maluch przyszedł na świat w grudniu 2024 roku W tej chwili jeszcze trudno go zauważyć – mówi Magdalena Hołysz kierownik jednej z sekcji hodowlanych – maluch cały czas jest mocno przyczepiony do swojej mamy. Dopiero za jakiś czas sam zacznie badać otoczenie.
Twarz jak maska
Saki białolice są niezwykle charakterystyczne – każdy gość łódzkiego ogrodu z łatwością rozpozna płeć mieszkających tu osobników. Samice są szare, a cechą charakterystyczną u samców są biało żółte włosy, które pokrywają niemal całą twarz osobnika tego gatunku. Małpy te posiadają bardzo mocne kły. Dzięki nim są w stanie rozgryźć niezwykle twarde łupiny orzechów brazylijskich!
Drugi maluch w stadzie
To kolejne już dziecko Doro i Pablo, pary, która w Orientarium ZOO Łódź zamieszkała w 2022 roku. Pierwszy maluch przyszedł na świat już rok później. Starszy brat, Feliz, jest bardzo ciekawskim stworzeniem i z uwagą obserwuje młodsze rodzeństwo. Podchodzi, dotyka, próbuje zwrócić na siebie uwagę. Feliz jest ogromnie ciekawy nowego członka stada, czasem Pablo, najstarszy samiec, interweniuje, by młoda mama miała choć odrobinę spokoju z maluchem – dodaje Hołysz -Samica jest już doświadczoną mamą, troskliwie opiekuje się maluchem. Kto tym razem pojawił się na wybiegu? Czy to samiec czy samica? Tego na razie nie wiadomo. Opiekunowie nie przeszkadzają młodej mamie i spokojnie czekają aż maluch podrośnie i będzie można sprawdzić jakiej jest płci.
Znamy płeć leniwca!
Koniec niepewności w pawilonie Ameryki Południowej! Opiekunowie znają płeć leniwca dwupalczastego, który przyszedł na świat we wrześniu 2024 roku. To samica! Po dwóch wcześniej urodzonych samcach, w końcu w łódzkim zoo doczekaliśmy się dziewczyny. – zaznacza Magdalena Hołysz. Dlaczego tak długo trzeba było czekać by poznać płeć leniwca? W przypadku tego gatunku konieczne są badania genetyczne! Ich wyniki wyraźnie pokazują, że w łódzkim zoo na wybiegu leniwców tym razem możemy obserwować samicę! Karmienie leniwców dwupalczastych można obserwować codziennie o 12.00 w pawilonie Ameryki Południowej.