Co robić w Łodzi z dziećmi. Ciekawe miejsca do zwiedzania dla dzieci
Odwiedzając miasto z dziećmi warto już wcześniej sprawdzić, jakie są ciekawe miejsca w Łodzi dla dzieci i co warto zwiedzić z dzieckiem. Na pierwszy plan takiej wycieczki z pewnością wysunie się Ogród Zoologiczny i znajdujące się w nim Orientarium. Ciekawe miejsca w Łodzi dla dzieci to także Mandoria Miasto Przygód – rodzinny park rozrywki, który został w całości wystylizowany na renesansowe miasto handlowe. A dla tych, którzy zwiedzanie z dzieckiem Odwiedzając miasto z dziećmi warto już wcześniej sprawdzić, jakie są ciekawe miejsca w Łodzi dla dzieci i co warto zwiedzić z dzieckiem. Na pierwszy plan takiej wycieczki z pewnością wysunie się Ogród Zoologiczny i znajdujące się w nim Orientarium. Ciekawe miejsca w Łodzi dla dzieci to także Mandoria Miasto Przygód – rodzinny park rozrywki, który został w całości wystylizowany na renesansowe miasto handlowe. A dla tych, którzy zwiedzanie z dzieckiem chcieliby połączyć ze spacerem po mieście czeka szlak Łódź bajkowa. Co w takim razie robić z dziećmi w Łodzi?
Ciekawe miejsca w Łodzi dla dzieci: Idziemy do Orientarium
W maju na terenie Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego otwarte dla zwiedzających zostało Orientarium. Orientarium to inwestycja zrealizowana z myślą o dobrostanie zwierząt hodowanych w Zoo oraz atrakcyjności ekspozycji dla zwiedzających, w szczególności dzieci. Obok pawilonów, wybiegów, wolier oraz zbiorników wodnych o łącznej powierzchni ponad 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich w obiekcie znajduje się także zaplecze rekreacyjno-gastronomiczne z przestronnym placem zabaw dla najmłodszych.
Odwiedzając Orientarium możemy obserwować faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Południowej czy Afryki w warunkach bardzo zbliżonych do warunków naturalnych. Dzięki temu każdy spacer jest ciekawy, pouczający i z pewnością niepowtarzalny. Niektóre zwierzęta współdzielą ze sobą wybiegi i woliery, prezentując znacznie bardziej swobodne zachowania niż te, do których przyzwyczaiły nas tradycyjne wybiegi dedykowane dla poszczególnych gatunków.
Ogród Zoologiczny: Ciekawe Miejsca w Łodzi dla dzieci
Ogrody Zoologiczne to jedna z najchętniej wybieranych przez dzieci atrakcji. Najmłodsi uwielbiają obserwować zwierzęta i równie chętnie uczestniczą w ich karmieniu. Łódzki Ogród Zoologiczny to miejsce, które dzięki licznym atrakcjom z pewnością przypadnie do gustu Małym Odkrywcom.
Ogród został zorganizowany na ostatnim skrawku dawnej Puszczy Łódzkiej i obecnie mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie największego w Łodzi kompleksu parkowego – Parku na Zdrowiu. Drugą obok łódzkiego Orientarium największą atrakcją dla dzieci w ZOO Łódź są pokazowe karmienia zwierząt. Co ważne, aby wziąć udział w pokazowym karmieniu nie musimy czekać na weekend. Karmienia odbywają się codziennie zgodnie z harmonogramem dostępnym m.in. na stronie internetowej Zoo. W Łódzkim Zoo możemy również zorganizować niezapomniane urodziny Naszej Pociechy. W ramach przyjęcia urodzinowego dzieci mają możliwość spełnienia swoich marzeń o bezpośrednim kontakcie ze zwierzętami takimi, jak jaszczurka Brodaczka czy wąż Syczek. Nakarmią również kozę Magdzię i poznają pandy małe oraz ich opiekuna.
Łódź: Zwiedzanie z dzieckiem szklakiem bajek
Rodziców, którym zależy na zapewnieniu dzieciom atrakcji, a jednocześnie spacerze po mieście i cieszeniu oczu jego charakterystyczną architekturą polecamy podążanie szlakiem Łodzi bajkowej. W przestrzeni miasta odnajdziemy wówczas dziesięć małych pomników, które przedstawiają bajkowych bohaterów, jednocześnie przypominając o dorobku łódzkiej animacji. Zabawa w poszukiwanie kolejnych pomników to prawdziwe wyzwanie dla najmłodszych, dzięki któremu możemy spacerować malowniczymi uliczkami Łodzi i zobaczyć jedne z najciekawszych miejsc w mieście.
Najbardziej popularny z nich to oczywiście Miś Uszatek. Na ulicach Łodzi możemy również spotkać:
- Misia Colargola,
- Zaczarowany Ołówek,
- Plastusia,
- Ferdynanda Wspaniałego,
- Kota Filemona,
- Wróbelka Ćwirka,
- Trzy Misie,
- Pingwina Pik Poka,
- Maurycego i Hawranka.
Są to bohaterowie bajek, które na przestrzeni lat stworzono w Se-ma-forze. Studio – pod różnymi nazwami – nieprzerwanie od lat 70. tworzyło filmy animowane, zarówno bajki dla dzieci, jak i filmy dla dorosłych. Jego działalność została zawieszona w 2018 roku, ale głęboko wierzymy w to, że zawieszenie działalności studia to tylko krótka przerwa w jego działalności i już wkrótce znowu usłyszymy o filmach animowanych stworzonych w Łodzi.
Co robić z dziećmi w Łodzi kiedy pada?
Ulewny deszcz może zniechęcić nawet najbardziej wytrwałych odkrywców miasta. Co zrobić z dziećmi w Łodzi, kiedy pada? Dokąd się wybrać w poszukiwaniu przygód? Odpowiedzi jest wiele. Jedną z nich może być wspomniany we wstępie do tego artykułu park rozrywki Mandoria – Miasto Przygód.
Mandoria – Miasto Przygód to pierwszy w centralnej Polsce całoroczny park rozrywki, będący jednocześnie największym w Europie parkiem tematycznym znajdującym się w budynku. Projektanci miasta Mandoria oparli swoją atrakcję na autorskim pomyśle, który został zainspirowany czasami renesansu. Atrakcje stanowią integralną część wykreowanego świata, a goście Mandorii mają się czuć tak, jakby wkraczali do prawdziwego miasta sprzed wieków.
Na gości odwiedzających Miasto Przygód czeka gros atrakcji. Znajdziemy tu zarówno familijne roller-coastery odpowiednie dla najmłodszych, jak i klasyczne karuzele oraz pływające po wodzie łódki. Każda atrakcja wyróżnia się oryginalną nazwą. Co ważne, wiele atrakcji dostępnych w Mieście Przygód zostało przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, co czyni park rozrywki miejscem prawdziwie rodzinnym. Tutaj każdy może się świetnie bawić, niezależnie od wieku i pogody na zewnątrz.
Mandoria znajduje się na terenie Miasta Mody PTAK w Rzgowie.
Dokąd jeszcze można pójść z dziećmi, kiedy pada?
Deszcz za oknem nie musi oznaczać nudnego popołudnia w domu czy pokoju hotelowym. Łódź ma do zaoferowania szereg atrakcji – od rozrywki dla całej rodziny, przez naukę, aż po atrakcje związane z historią miasta. Dobrym pomysłem na niepogodę jest wizyta w dawnej Elektrowni Łódzkiej. Czeka tu na nas:
- Centrum Nauki i Techniki EC1,
- Planetarium EC1.
Ścieżki dydaktyczne w Centrum Nauki i Techniki EC1
Centrum Nauki i Techniki EC1 mieści się w zrewitalizowanej Elektrowni Łódzkiej. To 150 stanowisk i eksponatów, które możemy zobaczyć w ramach trzech ścieżek dydaktycznych.
Pierwsza „Przetwarzanie energii” to najbardziej unikatowa, a zarazem ciesząca się największą popularnością wśród zwiedzających część wystawy. Ścieżka składa się z eksponatów historycznych, współczesnych symulatorów i gier komputerowych – to wyjątkowe połączenie pozwala nie tylko zobaczyć i zrozumieć historię Elektrowni, ale i zapoznać się z aktualnymi technologiami produkcji prądu elektrycznego.
Druga „Rozwój wiedzy i cywilizacji” to wystawa, w ramach której poprzez dotyk, zabawę, doświadczenia i eksperymenty Młodzi Odkrywcy poznają prawa przyrody i nauki oraz najważniejsze dla rozwoju ludzkości wynalazki. Trzecia ścieżka dydaktyczna to „Mikroświat – makroświat”. Tutaj dzieci i dorośli mogą zobaczyć wszystko to, co niedostrzegalne dla ludzkiego oka, jak chociażby delikatna struktura skrzydeł motyla obserwowanych przez mikroskop elektronowy…
Kosmos dla najmłodszych: Bogaty repertuar Planetarium EC1
Planetarium EC1 to najnowocześniejszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej obiekt tego typu. Kopuła o średnicy 18 metrów skrywa ekran sferyczny o średnicy 14 metrów oraz zaawansowany system projekcyjny o rozdzielczości 8K. To sprawia, że jakość obrazu oglądanego pod kopułą Planetarium jest ośmiokrotnie wyższa niż jakość HD. Te parametry z pewnością zrobią uwagę na starszych dzieciach i dorosłych, a co z najmłodszymi gośćmi?
Repertuar Planetarium został przygotowany w taki sposób, aby popołudniowe i weekendowe projekcje obejmowały pokazy o tematyce popularnonaukowej oraz projekcje dedykowane dla najmłodszych, w tym:
- Kosmos dla najmłodszych,
- Polaris – historia niezwykłej podróży kosmicznej niedźwiedzia polarnego Vladimira i pingwina Jamesa,
- Przygody Rosetty i Philae,
- Andromeda i Perseusz – bajka dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat,
W repertuarze Planetarium znajdą coś dla siebie także rodzice ze starszymi dziećmi. Zdecydowana większość projekcji jest dedykowana tematyce kosmosu, ale repertuar obejmuje również tytuły poświęcone przyrodzie.
Manufaktura w Łodzi: Atrakcje, wypoczynek, świetne jedzenie i niecodzienna lekcja historii
Manufaktura w Łodzi to centrum kultury i rozrywki, które powstało w miejscu dawnej fabryki włókienniczej. Dawniej znajdowała się tu między innymi przędzalnia z tkalnią i drukarnia. Dziś to imponujący kompleks, w ramach którego działają muzea, teatr i kino, jak również mała i duża gastronomia, o licznych sklepach nie wspominając.
Manufaktura oferuje różnorodne możliwości spędzania czasu. Dla miłośników galerii handlowych jest prawdziwym rajem – nie brakuje tu sklepów znanych i lubianych marek, kawiarni i restauracji. Miłośnicy kultury i sztuki również znajdą tu coś dla siebie. Na terenie obiektu mieszczą się:
- Muzeum Sztuki MS2,
- Muzeum Fabryki,
- Muzeum Miasta łódź.
W sezonie zimowym w Manufakturze działa lodowisko. Latem miłośnicy aktywnego spędzania czasu mogą zagrać w siatkówkę. Przez cały rok otwarta jest natomiast kręgielnia, ścianka wspinaczkowa, laserowy paintball, szkoła taneczna, bilard, a nawet sala fitness. Atrakcyjność obiektu dodatkowo podnoszą liczne imprezy oraz eventy kulturalne i koncerty.
Łódź: Co zwiedzić z dzieckiem kiedy doskwiera upał?
Upał w mieście nie musi być straszny. W Łodzi ochłodę znajdziemy w Aquaparku FALA będącym jednym z największych parków wodnych w Polsce. Czekają tu atrakcje dla dzieci w każdym wieku. Projektanci parku nie zapomnieli również o dorosłych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a co najważniejsze schłodzi się w upalny dzień.
Aquapark FALA składa się z kilku stref. Latem szczególną popularnością cieszy się strefa zewnętrzna. Znajdują się tu trzy baseny, plaża z leżakami oraz duży, wodny plac zabaw dla dzieci. Goście Aquaparku mogą dodatkowo korzystać z dostępnej infrastruktury sportowej, na którą składają się m.in.: piaszczyste boisko do siatkówki, 3 trawiaste boiska do badmintona, 3 kamienne stoły do ping-ponga, zewnętrzna siłownia. Sezonowo w strefie zewnętrznej działają także:
- zjeżdżalnia Kamikaze o długości 50,5 m i koncie nachylenia aż 38 stopni, punkt startowy zjeżdżalni znajduje się na wysokości 19,25 m, a sam zjazd trwa od 4 do 5 niezapomnianych sekund,
- zjeżdżalnie dmuchane i dmuchane place zabaw.
Aquapark FALA to także miejsce, w którym możemy skorzystać z dobrodziejstw SPA i WELLNESS. Możliwość zakupu pakietu łączonego SPA & AQUAPARK sprawi, że zarówno dzieci, jak i rodzice przyjemnie spędzą czas. Co ciekawe, dzieci w wieku od 6 do 14 lat mogą również skorzystać z oferty SPA. Lista zabiegów dla najmłodszych obejmuje masaże relaksacyjne:
- CHOCO COCO – ciepły masaż kokosowo-czekoladowy,
- TROPICAL COCKTAIL – nawilżający masaż o zapachu owoców tropikalnych – idealny na upalny letni dzień.
W poszukiwaniu cienia: Spacer po Lesie Łagiewnickim
Alternatywą dla szaleństw w Aquaparku może być wycieczka do Lasu Łagiewnickiego będącego częścią Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Las Łagiewnicki to największy las miejski w Polsce, przez który biegną kilometry szlaków pieszych, rowerowych i konnych. Znajduje się tu również kąpielisko Arturówek wraz z wyjątkowym wodnym placem zabaw dla dzieci. Arturówek to także największa w Łodzi baza rekreacyjno-wypoczynkowa z przystanią kajakowo-wioślarską. My jednak szukamy chłodu w cieniu drzew, które jeszcze 200 lat temu stanowiły część Puszczy Łódzkiej. Najcenniejsza część lasu została objęta ochroną rezerwatową. Rozpościera się tu Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Teren jest urozmaicony krajobrazem wyżynnym, dolinami niewielkich rzek oraz wielogatunkowymi lasami.
Las Łagiewnicki i Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich obfitują w obiekty sakralne. Na terenie lasu znajdują się dwie barokowe kapliczki drewniane. Pierwsza to kapliczka św. Rocha i św. Sebastiana. Druga to kapliczka św. Antoniego będąca najstarszym zachowanym budynkiem na terenie Łodzi. Wewnątrz kapliczki św. Antoniego znajduje się studzienka z wodą źródlaną. Woda z tej studni jest uznawana za cudowną. Dalej, na kraju lasu, tuż przy granicy miasta mieści się kolejna z najstarszych łódzkich świątyń. Jest to barokowy kościół św. Antoniego, w którym często odbywają się koncerty organowe.
W poszukiwaniu atrakcji: Wycieczka do Księżego Młyna
Księży Młyn to zespół fabryczno-mieszkalny zbudowany w XIX wieku przez Karola Scheiblera nad rzeką Jasień. Architektura kompleksu była wzorowana na angielskich osadach przemysłowych. Zespół stanowił samowystarczalne miasto, w ramach którego funkcjonowały budynki fabryczne, magazyny, domy robotnicze, szkoła, remiza straży ogniowej, dwa szpitale, gazownia, klub fabryczny, sklepy, rezydencje właścicieli, a nawet bocznica kolejowa. Były tu też ogrody i parki. Całość została planowo rozmieszczona wzdłuż prostych brukowanych uliczek, dzięki czemu do dziś zachwyca spójnością architektoniczną oraz niepowtarzalnym urokiem zabudowy z czerwonej cegły. Zespół urbanistyczny „Księży Młyn” to największy zabytkowy kompleks fabryczny Łodzi. Kryzys i upadek tradycyjnego przemysłu włókienniczego wymusił zmianę funkcji osiedla, które także w nowej rzeczywistości dogrywa istotną rolę w tkance miasta. Obecnie Księzy Młyn jest popularną atrakcją turystyczną, a jego zabudowa pozostaje aktywnie wykorzystywana do celów kulturalnych i rozrywkowych. Dawne wille i pałace zostały natomiast przekształcone w muzea. Na terenie zespołu działa Muzeum Kinematografii, Muzeum Pałac Herbsta Oddział Muzeum Sztuki, Muzeum Książki Artystycznej oraz liczne inne atrakcje.