Co można robić w Łodzi? Trasy zwiedzania, zabytki, atrakcje

Kategoria:

W Łodzi w dużej mierze robi się interesy, ale nie tylko… Zabytki i atrakcje w mieście oraz okolicach Łodzi oferują dużo możliwości spędzania wolnego czasu na rozmaitych aktywnościach. Aktualnie największym zainteresowaniem cieszy się nowo otwarte Orientarium.

Co możemy zobaczyć w Orientarium? Co innego można zwiedzić w Łodzi? Co można robić w Łodzi z dziewczyną? Czy Łódź i zwiedzanie z przewodnikiem miasta ma sens? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań o to, co zwiedzić w okolicach Łodzi i co robić w weekend w Łodzi. Jesteśmy przekonani, że zabytki Łodzi oraz lokalne atrakcje turystyczne zapewnią masę rozrywki zarówno dorosłym jak i dzieciom.

Łódź – trasa zwiedzania: W którym miejscu warto zacząć?

Letnie spacery po Łodzi pozwalają poznać miasto i jego zabytki z różnych perspektyw. Dla wielu osób odwiedzających dawne centrum włókiennictwa zwiedzanie Łodzi w ten sposób staje się przyczynkiem do dalszych, samodzielnych eksploracji i poszukiwania ciekawych miejsc w tkance miasta, a także w okolicach Łodzi. 

Planując wycieczkę po Łodzi, chcąc zobaczyć wszystkie jej zabytki i atrakcje można skorzystać z inspiracji, jaką oferuje kalendarz letnich spacerów czy szlak Łodzi bajkowej. Można też zboczyć z utartej trasy turystycznej i skoncentrować się na wybranych atrakcjach. Jedną z nich jest Łódzki Ogród Zoologiczny, na terenie którego od maja działa największa atrakcja w mieście – Orientarium.  

Łódzkie Orientarium to pierwsza tego typu inwestycja na terenie Polski i druga w Europie. Pierwsze Orientarium działa w Wielkiej Brytanii. Ogromny kompleks hodowlano-wystawienniczy o powierzchni ponad 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich jest domem dla fauny i flory obszaru Azji Południowo-Wschodniej. W obiekcie znajdują się pawilony, wybiegi, woliery oraz zbiorniki wodne – największy o objętości 2500m3. Tak duży kompleks pozwala na łączenie ze sobą ekspozycji. Oznacza to, że zwierzęta mogą tu być utrzymywane na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami w urozmaiconym środowisku. Całość hodowli i ekspozycji w jak największym stopniu przypomina warunki panujące w środowisku naturalnym. 

Dodatkowym atutem atrakcji jest fakt, iż Orientarium jest obiektem całorocznym. W odróżnieniu od tradycyjnych ogrodów zoologicznych organizowanych na świeżym powietrzu, w Orientarium faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej możemy podziwiać przez cały rok. Warunki termiczne panujące w obiekcie nie wymagają przenoszenia zwierząt do pawilonów hodowlanych na sezon zimowy. W Orientarium mieszkają między innymi słonie indyjskie, orangutany, pantery mgliste i niedźwiedzie malajskie. 

Najciekawsze miejsca w Łodzi: Co warto zwiedzić? Dokąd pójść? Czego doświadczyć podczas pobytu w mieście?

Łódzkie Orientarium cieszy się obecnie ogromną popularnością wśród turystów z całego kraju. Nie jest to jednak jedyna atrakcja miasta. Oferta kulturalno-rozrywkowa miasta jest tak bogata i zróżnicowana, że naprawdę jest z czego wybierać. Poniżej kilka najciekawszych naszym zdaniem propozycji.

Centrum Nauki i Techniki CE1 

Centrum Nauki i Techniki CE1  powstało w dawnej Elektrowni Łódzkiej. Obiekt liczy sobie 150 stanowisk i eksponatów zorganizowanych w ramach trzech ścieżek dydaktycznych:

  • „Przetwarzanie energii”,
  • „Rozwój wiedzy i cywilizacji”,
  • „Mikroświat – makroświat”.

Ścieżki można zwiedzać w sposób zorganizowany lub zgodnie z samodzielnie zaprojektowaną ścieżką zwiedzania. Z myślą o tych, którzy lubią chodzić swoimi drogami Centrum Nauki i Techniki CE1 zamieściło na stronie internetowej krótkie opisy aktualnych atrakcji. Jeśli opis nas interesuje możemy go dodać do naszej ścieżki zwiedzania. Gotowy projekt trasy pobieramy w postaci mapy do wydruku lub wykorzystania na urządzeniu multimedialnym.

Ten innowacyjny sposób organizacji zwiedzania ekspozycji daje nam praktycznie nieograniczone możliwości wyboru tego, co chcemy zobaczyć i czasu, jaki zamierzamy spędzić na zwiedzaniu obiektu.

Planetarium EC1

Planetarium w EC1 Łódź to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Miłośnicy kina z pewnością docenią ekran sferyczny o średnicy 14 metrów, zaawansowany system projekcyjny o rozdzielczości 8K oraz wygodne fotele. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii łączenia pomiędzy poszczególnymi elementami ekranu są niewidoczne. Wrażenie „zanurzenia się” w projekcję potęguje dźwięk w systemie Dolby Surround.

Wiemy już, że jakość oferowana przez Planetarium EC1 nie ma sobie równych. A co z tematyką projekcji? Repertuar Planetarium został przygotowany w taki sposób, aby rano odpowiadać na potrzeby najmłodszych widzów, a popołudniami prezentować treści popularnonaukowe, w tym także projekcje dedykowane dla najmłodszych. W zależności od naszych zainteresowań możemy więc obejrzeć:

  • Pokaz poświęcony życiu we Wszechświecie i obcym cywilizacjom,
  • Pokaz, w ramach którego omawiane są w czasie rzeczywistym obiekty widoczne danego dnia na nocnym niebie,
  • Pokaz o pierwszych kosmonautach i astronautach oraz korzyściach płynących z lotów poza naszą planetę.

Ulica Piotrkowska

Ulica Piotrkowska dla Łodzi jest tym, czym Watykan dla Rzymu. Nie sposób planować zwiedzania miasta bez uwzględnienia najdłuższego polskiego deptaka i znajdujących się przy nim atrakcji. W kamienicach i pałacach przy Piotrkowskiej mieszczą się sklepy, restauracje, kawiarnie, ogródki, puby i kluby muzyczne. Można to zakosztować kuchni z różnych stron świata, posłuchać muzyki na żywo i podziwiać prace lokalnych artystów. Dla wielu atrakcją samą w sobie  jest architektura. Fasady budynków przy Piotrkowskiej aż uginają się od ciekawych eklektycznych detali architektonicznych, które dzięki wysiłkom konserwatorów odzyskały dawną świetlność i stanowią nie lada atrakcję dla studentów i miłośników architektury.

Spacerując po Piotrkowskiej z pewnością warto wejść w oficynę pod numerem 3. To tu mieści się słynny Pasaż Róży, który zachwyca, zaskakuje, zastanawia… Małe, nieregularne fragmenty luster pokrywają każdy centymetr fasady budynków w podwórzu, każdy najdrobniejszy detal architektoniczny tworząc niezwykły efekt. Pasaż prezentuje się najbardziej okazale w słoneczne dni.

Księży Młyn

Mówiąc o architekturze Łodzi nie sposób nie wspomnieć o zespole fabryczno-mieszkalnym Karola Scheiblera. Powstały w XIX wieku Księżny Młyn stanowił samowystarczalne miasto w mieście. Jego układ architektoniczny był wzorowany na angielskich osadach przemysłowych, a planowe rozmieszczenie budynków wzdłuż prostych ulic do dziś zachwyca miłośników architektury. Całość zespołu jest niezwykle spójna pod względem detali, czemu ta przemysłowa zabudowa zawdzięcza niepowtarzalny urok.

Dawne samowystarczalne miasto z budynkami fabrycznymi, magazynami, domami robotniczymi, szkołą, szpitalami i licznymi innymi obiektami infrastruktury dzisiaj pełni nową funkcję. Jak już wspomnieliśmy Księży Młyn przyciąga turystów, ale również artystów i fotografów. W niebanalnych postindustrialnych przestrzeniach organizowane są obecnie wydarzenia kulturalne, pokazy mody, festiwale. Zlokalizowane na terenie kompleksu wille i pałace właścicieli przeobrażono na siedziby muzeów. Działa tu Muzeum Kinematografii, Muzeum Pałacu Herbsta Oddział Muzeum Sztuki, Muzeum Książki Artystycznej.

Manufaktura

Jedną z wizytówek współczesnej Łodzi jest Manufaktura. Dzisiejsze centrum kultury i rozrywki powstało w miejscu dawnej fabryki włókienniczej. Na imponującej powierzchni w sposób harmonijny połączono przemysłowe dziedzictwo miasta z jego kulturowym potencjałem. Łódzka Manufaktura przyciąga niczym magnes. Trafiają tu miłośnicy shoppingu, kultury i sztuki, a także fani sportu. Zastanawiasz się jak to możliwe?

Na terenie centrum funkcjonuje szereg sklepów znanych i lubianych marek, kawiarenki i restauracje – wszystko to, do czego przyzwyczaiły nas nowoczesne galerie handlowe. Obok tej sfery prężnie działa sfera kultury. Znajdują się tu aż trzy muzea – Muzeum Sztuki MS2, Muzeum Fabryki oraz Muzeum Miasta Łodzi. Szczególną uwagę warto zwrócić na Muzeum Fabryki, w którym prezentowana jest historia obiektu. Ofertę Manufaktury dopełnia bardzo bogata i zróżnicowana strefa sportowa. Zimą działa tu lodowisko, latem boisko do siatkówki. Przez cały rok czynny jest klub fitness, ścianka wspinaczkowa, laserowy paintball i wiele innych atrakcji.

Murale

Łódź to największa w Polsce galeria miejska. Jak powstała? Za sprawą murali zdobiących ściany wielu łódzkich budynków. Ich autorami są znani artyści z Polski (m.in. Proembrion, M-City, Etam), jak również zagranicy (m.in. Osgemeos, Eduardo Kobra, Inti, Aryz, Remed). Murale powstają w mieście od lat. Ich początki sięgają Międzynarodowego Festiwalu Graffiti. Obecnie nowe dzieła sztuki  ulicznej powstają w ramach Festiwalu Galerii Urban Forms. Różnorodność ich treści i form  nie ogranicza się wyłącznie do graffiti. W łódzkiej galerii miejskiej można zobaczyć także rozmaite instalacje na ścianach budynków, niektóre są wykonane z części samochodowych, inne z kawałków luster.

Murali w mieście jest na tę chwilę tak dużo, iż nie sposób zapoznać się z wszystkimi podczas krótkiego spaceru. Wycieczka po największej galerii miejskiej w kraju wymaga planu i organizacji. Nieoceniona w jej przygotowaniu okazuje się mapa łódzkiego streetartu.  

Litzmannstadt Ghetto

Mimo dynamicznego rozwoju miasta, licznych atrakcji turystycznych i przestrzeni biznesowych Łódź nie zapomniała o swojej historii. Przed II wojną światową 1/3 mieszkańców  miasta stanowiła ludność żydowska. Jej kultura, obyczaje, przedsiębiorczość wywarły istotny wpływ na kształtowanie się przedwojennej Łodzi. W lutym 1940 roku w mieście utworzono jedno z największych gett w Europie. Od początku swojego istnienia stanowiło ono obóz niewolniczej pracy. To tu przez kolejne 4 lata powstawała odzież i obuwie dla armii III Rzeszy.

Wielu mieszkańców getta nie wytrzymało zamknięcia i nieludzkich warunków, w jakich byli zmuszani do pracy. Zimno, głód, wycieczenie były najczęstszymi przyczynami zgonu. Część ocalałych mieszkańców została wywieziona do obozów zagłady Chełmnie nad Nerem i Oświęcimiu-Brzezince. Przez Litzmannstadt Ghetto przeszło ponad 200 000 osób narodowości żydowskiej. Przeżyło zaledwie 5 do 12 000. Nigdy nie udało się ustalić dokładnej liczby. W 60. rocznicę likwidacji getta otwarto Park Ocalałych z Pomnikiem Polaków Ratujących Żydów i przeszło 600 “drzewek pamięci” posadzonych przez tych, którzy przeżyli Litzmannstadt Ghetto. Dzisiaj jest to miejsce często odwiedzane przez turystów, którzy mimo dużej liczby zachowują ciszę i szacunek dla tych wszystkich, którym nie udało się przetrwać.

Co można zwiedzać w Łodzi?

W Łodzi i okolicach można zwiedzać zabytki. Są to przede wszystkim obiekty związane z przemysłowym dziedzictwem regionu, a także wzruszającymi wspomnieniami, jakie pozostawiły po sobie czasy II Wojny Światowej. W mieście i okolicy nie brakuje również zabytków architektury sakralnej. Dawne kompleksy przemysłowe, wille potentatów włókiennictwa oraz kościoły przyciągają do Łodzi rzesze architektów i studentów architektury. Stanowiąc przy tym inspirację dla wielu nowoczesnych projektów stylizowanych na dawny styl przemysłowy. 

Obok obiektów budowlanych oraz miejsc pamięci w mieście funkcjonuje szereg obiektów muzealnych. Nawiązują one do dziedzictwa przemysłowego, kinematografii oraz kultury i sztuki. Wśród tych mniej znanych, które z pewnością warto zwiedzić w Łodzi na uwagę zasługuje:

  • Muzeum Miasta Łodzi, 
  • Muzeum Kanału „Dętka”, 
  • Muzeum Sportu i Turystyki, 
  • Muzeum Sztuki, 
  • Muzeum Włókiennictwa, 
  • Muzeum Książki Artystycznej.

W tak bogatej i zróżnicowanej ofercie muzealnej każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, a jeśli zwiedzanie z przewodnikiem obiektu muzealnego to nie to, po co przyjechaliśmy do Łodzi, zawsze możemy skorzystać z atrakcji dostępnych na wolnym powietrzu. 

Co robić w niedzielę w Łodzi? 

Na pytanie o to, co robić w weekend w Łodzi odpowiedzią może być koncert, festiwal, udział w wystawie czy projekcji kina letniego. Dodatkowo w soboty możemy skorzystać z oferty Letnich spacerów po Łodzi. Cykl wakacyjnych spacerów z przewodnikiem jest organizowany przez Łódzką Organizację Turystyczną. Oferta spacerów jest skierowana do polskojęzycznych gości odwiedzających Łódź oraz mieszkańców miasta. Spacer umożliwia zwiedzanie Łodzi w jeden dzień. Przewodnicy opowiadają o: 

  • Izraelu Poznańskim i jego imperium; 
  • historii Starego Miasta; 
  • magicznych podwórkach najsłynniejszej łódzkiej ulicy – Piotrkowskiej; 
  • wspaniałych muralach i street-artowych instalacjach; 
  • Łodzi wielowyznaniowej oraz o nowoczesnej Łodzi, której kwintesencją jest powstające EC1 Łódź – Miasto Kultury. 

Co robić w Łodzi? A może wybrać się na spacer do Zoo?

Odwiedzając Łódzki Ogród Zoologiczny możemy cieszyć się spacerem po ostatnim skrawku dawnej Puszczy Łódzkiej, w bezpośrednim sąsiedztwie największego w Łodzi kompleksu parkowego, potocznie znanego Parkiem na Zdrowiu. Ogród pozostaje domem dla wielu gatunków zwierząt od 1938 roku. (Ten rok przyjmuje się za datę otwarcia Ogrodu Zoologicznego). W końcu 1944 roku w Ogrodzie Zoologicznym przebywało około 550 zwierząt 117 gatunków. Były to między innymi zwierzęta zakupione ze spalonego cyrku Hergotta. Obecnie Łódzki Ogród Zoologiczny jest najnowocześniejszym ZOO w Europie.