Czy ktoś widział niebieską pszczołę? Tajemnice ginącego mikroświata, czyli nowojorska wystawa w Łodzi!

Kategoria:

Światowej sławy kolekcja pierwszy raz w Polsce! Tylko w Łodzi będzie można zobaczyć nowojorską wystawę prezentującą ginące gatunki owadów. To niepowtarzalna okazja, by przyjrzeć się fotografiom, które na co dzień prezentowane są w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku.

 Ćma tygrysia, niebieska pszczoła, chrząszcz bożonarodzeniowy czy paź meksykański – między innymi makrofotografie tych owadów będzie można zobaczyć na wyjątkowej wystawie, która od 26 kwietnia będzie prezentowana w przestrzeni Centrum Konferencyjnego Orientarium Zoo Łódź. – To jedyna taka okazja. Na co dzień fotografie można oglądać między innymi w Nowym Jorku. Teraz przyjechały do Łodzi i  pierwszy raz są dostępne w Polsce – podkreśla Arkadiusz Jaksa, Prezes Orientarium Zoo Łódź.

Nowojorska wystawa pierwszy raz w Polsce!

Prezentowany projekt to kulminacja trzech lat współpracy fotografa Levona Bissa z Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej. – Sfotografowane w jego studiu w Wielkiej Brytanii owady wybrano ze względu na ich status ochronny, z których wiele jest krytycznie zagrożonych, a niektóre bezpowrotnie wymarły. Projekt ma na celu edukację opinii publicznej o obecnym kryzysie związanym ze spadkiem liczebności owadów i utratą bioróżnorodności oraz zainspirowanie do ponownego docenienia piękna i znaczenia maleńkich stworzeń, z którymi dzielimy planetę – podkreśla Michał Gołędowski, kierownik działu edukacji Orientarium Zoo Łódź.

Unikatowa makrofotografia Levona Bissa

Autorem zdjęć jest brytyjski fotograf – Levon Biss, który w ciągu swojej 25-letniej kariery zajmował się wieloma różnymi nurtami w dziedzinie fotografii, w tym portretem, dokumentem i sportem. Słynie ze swoich detali znanych jako makrofotografia. Jego prace są wystawiane w wielu muzeach, ukazują się na okładkach międzynarodowych magazynów, a on sam jest autorem czterech książek o makrofotografii.

Proces fotograficzny Bissa pozwala uchwycić najdrobniejsze szczegóły i zapewnia widzom wyjątkowe wrażenia wizualne. – Stworzenie każdego obrazu zajmuje około czterech tygodni i wykorzystuje 10 000 pojedynczych zdjęć przy użyciu nowatorskiego systemu kamer z mikroskopijnymi soczewkami. Wyrazistość tych zdjęć ujawnia skomplikowane szczegóły, zwykle niewidoczne dla ludzkiego oka i sprawia, że świat owadów zyskuje nowe oblicze – zdradza artysta.

Makrofotografie owadów, które giną na naszych oczach

Niezwykła wystawa prezentuje owady, które są krytycznie zagrożone wyginięciem lub wyginęły. Owady takie jak chrząszcze, pszczoły czy motyle pełnią kluczowe funkcje w ekosystemie. Zapylają rośliny, przetwarzają materię organiczną, regulują populacje szkodników i stanowią ważne źródło pożywienia dla innych organizmów.

Owady prezentowane na wystawie to gatunki wymarłe lub na skraju  zagrożenia, co stanowi dowód na kryzys w ich populacjach. Głównymi przyczynami są działalność człowieka i zmiany klimatyczne. Fotograf Levon Biss, korzystając z kolekcji Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej, zachęca do zwrócenia uwagi na piękno tych istot oraz do refleksji nad ich kluczową rolą dla planety.

Niezwykła historia zamknięta w fotografiach

Wystawa Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej z Nowego Jorku prezentuje wyjątkowe gatunki owadów, które jeszcze do niedawna mogliśmy obserwować w naturze. Część z nich bezpowrotnie wyginęła, część jest na skraju wymarcia, a pozostałe walczą o przetrwanie.

Na wystawie zobaczymy między inny biedronkę dziewięciokropkę, która jest oficjalnym owadem stanu Nowy Jork. Aktualnie realizowany jest program hodowli i reintrodukcji tego gatunku. Na innym zdjęciu widnieje przepiękna pszczoła niebieska, która w błyskawicznym tempie zaczyna znikać z naszej planety. Gigantyczny trzmiel patagoński to jeden z największych gatunków trzmieli na świecie, naturalnie występujący na południu Ameryki Południowej. Niestety, jego populacja gwałtownie spada z powodu konkurencji sztucznie wprowadzonych trzmieli europejskich. Jest też bielinek kapustnik maderski, który mimo starań entomologów, prawdopodobnie bezpowrotnie wyginął.

Dlaczego owady giną na naszych oczach? Co możemy zrobić, by uratować bioróżnorodność naszej planety, a tym samym, uchronić nasze życie? Tylko wspólne działania przyniosą widoczne efekty!

Zapraszamy na wyjątkową, jedyną w Polsce, wystawę, która może stać się inspiracją do zmian. Wystawa będzie dostępna codziennie, w godzinach otwarcia Orientarium Zoo Łódź – 10:00 – 18:00.

Wystawę Extinct and Endangered: Insects in Peril organizuje Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku (amnh.org). Fotografia autorstwa Levona Bissa.

Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej zostało założone w 1869 roku, z podwójną misją: badań naukowych i edukacji naukowej. Jest jedną z najwybitniejszych instytucji naukowych, edukacyjnych i kulturalnych na świecie. Muzeum obejmuje ponad 40 sal wystaw stałych, galerie wystaw czasowych, Centrum Ziemi i Kosmosu Rose, w tym Planetarium Haydena oraz Centrum Nauki, Edukacji i Innowacji Richarda Gildera.

Naukowcy Muzeum czerpią ze światowej klasy stałej kolekcji ponad 34 milionów okazów i artefaktów, z których niektóre mają miliardy lat oraz z jednej z największych bibliotek historii naturalnej na świecie. Poprzez swoją szkołę podyplomową Richarda Gildera Muzeum oferuje dwa jedyne tego rodzaju niezależne programy dające stopnie naukowe w jakimkolwiek muzeum w USA: program doktorancki, program z biologii porównawczej i program rezydencyjny Master of Arts in Teaching (MAT) Earth Science.
Więcej informacji można znaleźć na stronie amnh.org.