Kolejne wielkie inwestycje w łódzkim ZOO

Kategoria:

Po spektakularnym sukcesie Orientarium, łódzki ogród zoologiczny rozpoczyna kolejne wielkie inwestycje. Jeszcze w tym roku ruszą prace na budowie 3 hektarowej Sawanny oraz jedynego w Polsce podziemnego zoo.

Sawanna to projekt, który połączy na trzech ogromnych wybiegach kilka gatunków Afryki, między innymi zebry, żyrafy i afrykańskie ptaki. Podziemne zoo natomiast umożliwi poznawanie zwierząt, które na co dzień żyją pod powierzchnią.

Mijają prawie 2 lata odkąd otworzyliśmy nowoczesny pawilon Orientarium. Myślę, że nikt nie ma wątpliwości, że ta inwestycja wyraźnie zwiększyła ruch turystyczny w całej Łodzi. W ciągu tych dwóch lat Orientarium odwiedziło ponad 2,5 miliona osób. Nasz ogród stał się jednym z najnowocześniejszych w Europie – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Sawanna – gatunki Afryki na wspólnych wybiegach

Teren Sawanny zostanie podzielony na trzy strefy, a wybiegi będą się wzajemnie przenikać. Zwiedzający skorzystają ze specjalnych kładek, pod którymi będą przechodzić zwierzęta. To właśnie dzięki nim goście zoo będą mieli wrażenie, że różne gatunki zwierząt są niemal na wyciagnięcie ręki i poczują się jak na afrykańskim safari. Trasa zwiedzania sawanny będzie przebiegać przez punkty widokowe na różnych wysokościach, co pozwoli na lepszą obserwację interakcji między połączonymi gatunkami.

– Chcemy aby na wspólnym wybiegu zamieszkały zebry, żyrafy, gazele oraz strusie. W części „półpustyni” ich sąsiadami będą, kudu małe, dikdiki, guźce, mangusty oraz adaksy. W ramach inwestycji powstanie także woliera ptaków afrykańskich. Przebywać w niej będą m.in. dławigady, marabuty, sekretarze, dzioborożce abisyńskie  – zapowiada Tomasz Jóźwik z zarządu łódzkiego zoo.

Poziemne zoo – jedyne w Polsce

Drugą, ważną i równie spektakularną inwestycją łódzkiego ogrodu będzie budowa podziemnego zoo. Żeby zobaczyć wszystkie niesamowite zwierzęta, trzeba będzie oczywiście zejść… pod ziemię. Przechodząc korytarzami przypominającymi wizytę w kopalni lub jaskini zobaczymy zwierzęta z niemal  każdego zakątka globu. Będą to m.in. mrówniki, wombaty, chomiki europejskie, węże oraz trzmiele podziemne.


Mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać do podziemnego zoo karaczany jaskiniowe Ten gatunek został on odkryty w jaskiniach w Gwinei w roku 2004, a w zaledwie 5 lat później uznany za wymarłego w naturze ze względu na całkowite zniszczenie środowiska życia. Nieformalny program hodowlany koordynowany jest przez zoo w Munster. Gatunek ten daje wiele okazji dla działań edukacyjnych opartych o powszechnie nielubiane zwierzę – dodaje Tomasz Jóźwik.

Gatunki, które spędzają pod ziemią tylko część swojego życia, będą miały specjalnie zbudowane wybiegi zewnętrzne – tak, by można je było obserwować zarówno pod ziemią, jak i na otwartym terenie. Nowy pawilon powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Nocny Świat.

Orientarium ZOO Łódź – nagrody i wyróżnienia

Orientarium Zoo Łódź to nowoczesny pawilon prezentujący faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Obiekt zajmuje powierzchnię blisko 10 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. To największy tego typu pawilon w Polsce i jeden z największych oraz najnowocześniejszych w Europie. Można tu spotkać między innymi największe w Polsce stado słoni indyjskich, zagrożone wyginięciem orangutany sumatrzańskie czy gigantyczne krokodyle gawialowe.

Orientarium zostało nagordzone w kilku prestiżowych konkursach, między innymi European Property Awards 2022-2023 oraz Grand Prix SARP 2023.