Kotoniedźwiedzie urodziły się w Orientarium Zoo Łódź!

Kategoria:

Kolejne urodzenia w Orientarium Zoo Łódź. Tym razem na świat przyszły binturongi orientalne, czyli kotoniedźwiedzie.

Orientalny klimat sprzyja zwierzętom mieszkającym w nowoczesnym obiekcie na terenie łódzkiego zoo. Jakiś czas temu na świat przyszły wyderki orientalne – owoc miłości Marlenki i Vincenta. Z kolei na przełomie lipca i sierpnia urodziły się binturongi. – Zwierzęta czują się dobrze. Rodzice świetnie się nimi opiekują. Maluchy już niebawem będzie można zobaczyć na wybiegu. Gatunek ten mieszka w ostatniej strefie Orientarium, zwanej Wyspami Sundajskimi – mówi Tomasz Jóźwik z Orientarium Zoo Łódź.

Potrójna radość!

Rodzicami trzech nowonarodzonych pociech są Amalka i Mai. Warto przypomnieć, że w 2019 roku w łódzkim zoo na świat przyszła Koralina – pierwszy binturong urodzony w Polsce.

Gatunek ten dotychczas zamieszkiwał „Małpi Gaj”. Wraz z otwarciem nowego obiektu zwierzęta przeniosły się na komfortowy wybieg. Amalka, Mai i Koralina dzielą przestrzeń z myszojeleniem, w strefie Wysp Sundajskich. Niebawem dołączą do nich ich dzieci, które póki co przebywają głównie w pomieszczeniach zapleczowych. – Nie znamy jeszcze płci maluchów. Na razie chcemy, żeby oswoiły się w nowym otoczeniu i spokojnie spędziły pierwsze tygodnie z rodzicami. Jak nieco podrosną, lekarze weterynarii sprawdzą wagę i płeć zwierzaków – podkreśla Jóźwik.

Binturongi orientalne, czyli kotoniedźwiedzie

Binturongi potocznie nazywane są kotoniedźwiedziami. Gatunek ten występuje naturalnie między innymi we wschodnim Nepalu, północno-wschodnich Indiach, Bhutanie, Bangladeszu, południowo-wschodniej Azji czy w Indonezji.

Zwierzęta te żyją w niewielkich grupach rodzinnych. Przebywają głównie na drzewach. Aktywne są zwłaszcza nocą. Ich długość życia wynosi około 18 lat. Ciąża u samicy trwa około 90 dni. Zwykle rodzi się dwoje lub troje młodych. Binturongi są wszystkożerne, ale preferują dietę roślinną.

Chwytny ogon i mocz pachnący…popcornem

Z ciekawostek, gatunek ten ma chwytny ogon, który stanowi niemal połowę długości ciała. Dzięki niemu binturong wspina się na drzewa, a czasem zwisa z gałęzi. Cechą charakterystyczną jest trwale zrośnięty trzeci i czwarty palec w tylnych kończynach. Szorstka sierść ma zwykle ciemną barwę. U niektórych osobników można zaobserwować biały pasek na ogonie.

Badania potwierdziły, że ślina binturongów ma wyjątkowe zdolności odkażające. Po zaaplikowaniu jej na ranę znacznie przyspiesza się proces jej gojenia. Z kolei mocz ma charakterystyczną woń, który może kojarzyć się z zapachem popcornu.

Binturongi są gatunkiem narażonym na wyginięcie. Dzięki hodowli tych zwierząt łódzkie Orientarium przyczynia się do przetrwania tego gatunku w naturze.