Międzynarodowy Dzień Pszczół i inteligentne ule w Orientarium

Kategoria:

20 maja przypada Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji Orientarium Zoo Łódź chce przypomnieć niezwykle ważną rolę zapylaczy w przyrodzie. Dzięki inteligentnym ulom, które przy wsparciu firmy Fujitsu stanęły na terenie ogrodu, zoo przyczynia się do ochrony tego niezwykle ważnego gatunku owadów.

W łódzkim Orientarium na początku kwietnia pojawiły się inteligentne ule. Kilka dni temu zamieszkały w nich pierwsze pszczoły. Owady będą miały do dyspozycji nie tylko ogromne tereny zieleni Parku na Zdrowiu, ale również najnowocześniejsze technologie czuwające nad ich zdrowiem. Partnerami Łodzi w tej ekologicznej inicjatywie jest firma Fujitsu oraz startup Intelligent Hives.

Inteligentne ule 

Ule pojawiły się przy Motylarni w Orientarium. To nowoczesne domy dla dziesiątek tysięcy pszczół. Wyposażone są w czujniki zaprojektowane przez Intelligent Hives, które na bieżąco monitorują stan zdrowia lokatorek i lokatorów uli, a w przypadku problemów informują od razu system. To jednak tylko scenariusz awaryjny, bo otoczenie pasieki jest wręcz idealne – jeden z największych obszarów zieleni w Łodzi oferuje pszczołom mnóstwo możliwości.

Owady takie jak chrząszcze, pszczoły czy motyle pełnią kluczowe funkcje w ekosystemie. Zapylają rośliny, przetwarzają materię organiczną, regulują populacje szkodników i stanowią ważne źródło pożywienia dla innych organizmów.

Warsztaty dla pasjonatów 

Montaż uli sfinansowała firma Fujitsu, która tym samym dołącza do łódzkiego Ekopaktu i będzie organizować tutaj między innymi warsztaty pszczelarstwa dla swoich pracowników. Podobne warsztaty, od kilku lat, prowadzi też Miasto Łódź. Ideę zaproponowali sami mieszkańcy zgłaszając zwycięski projekt do ŁBO. Zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, dotychczas w szkoleniach udział wzięło ponad 1000 mieszkańców Łodzi.

W tym tygodniu otwarty zostanie nabór na udział w kolejnych warsztatach z podstaw pszczelarstwa organizowanych przez Urząd Miasta Łodzi dla wszystkich mieszkańców. Warsztaty będą odbywały się w grupie podstawowej oraz zaawansowanej. Osobne warsztaty będą się odbywały również dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Wszystkie chętne grupy lub klasy już teraz mogą zgłaszać się do Wydziału Kształtowania Środowiska. Prosimy śledzić profil Łódź.pl oraz profil Zielonej Łodzi na profilu społecznościowym.

Jak możemy pomóc owadom?

Każdy z nas ma wpływ na to, jak szybko będą postępowały zmiany klimatyczne, a tym samym wymieranie kluczowych dla biosystemu gatunków:

  • Stwórz przestrzeń przyjazną owadom

Niezależnie od tego, czy masz mały balkon czy duży ogród, możesz zapewnić owadom przestrzeń, w której znajdą rodzime kwiaty lub miejsce do gniazdowania. Jeśli to możliwe, zastąp trawnik łąką kwietną, unikaj herbicydów i nie koś jej zbyt często.

  • Wyłącz światła

W nocy oświetlenie zewnętrzne może dezorientować owady i w większym stopniu narażać je na niebezpieczeństwo ze strony drapieżników. Wyłącz niepotrzebne oświetlenie w nocy.

  • Bierz udział w lokalnych inicjatywach naukowych

Centra przyrodnicze i entomolodzy często potrzebują pomocy w śledzeniu lokalnych migracji owadów, ich liczebności i nie tylko. Aby znaleźć społecznościowy projekt naukowy w pobliżu, zacznij od iNaturalist.org.

Wystawa z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku

O niezwykle ważnej roli owadów w przyrodzie można dowiedzieć się więcej również dzięki wystawie makrofotografii „Ginący Mikroświat” z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. Ekspozycja jest dostępna w centrum konferencyjnym Orientarium, codziennie, do 30 września, od 10:00 do 18:00.

Orientarium Zoo Łódź zaprasza zwiedzających codziennie, od 9:00 do 19:00.