Reverse The Red – wspólnie ratujmy zagrożone gatunki!

Kategoria:

Jak zatrzymać niebezpieczną tendencję wymierania gatunków zwierząt? Jak zachęcić społeczeństwo do wspólnych aktywności, które pomogą uratować naszą planetę? Reverse The Red – to globalny ruch, który inicjuje strategiczną współpracę i działania mające na celu zapewnienie przetrwania dzikich gatunków i ekosystemów. Orientarium Zoo Łódź również się włącza i udowadnia, że misja ogrodów zoologicznych przynosi efekty.

15 maja Reverse the Red – koalicja pomiędzy Międzynarodową Unią Ochrony Przyrody (IUCN) oraz Światowym Stowarzyszeniem Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA) organizuje The World Species Congress, w trakcie którego ogrody zoologiczne na całym świecie mogą zaprezentować, w jaki sposób przyczyniają się do poprawy statusu gatunków, które są zagrożone wyginięciem.

Orientarium Zoo Łódź aktywnie działa na rzecz zagrożonych gatunków

Orientarium Zoo Łódź włącza się w te działania. – Chcemy zwrócić uwagę na jeden z bardziej zagrożonych gatunków, mianowicie oryksa szablorogiego. Hodujemy ten gatunek od lat. W środę zapraszamy naszych zwiedzających na specjalne stoisko przy wybiegu oryksów. Opowiemy o tych zwierzętach. Wymienimy również tablice edukacyjne, zaznaczając, że  zamiast statusu gatunku wymarłego w naturze, jak miało to miejsce jeszcze do listopada ubiegłego roku, oryks ma status gatunku zagrożonego. To pokazuje, że współczesne ogrody zoologiczne to nie tylko miejsca rekreacji, ale również placówki, w których dokonuje się ochrony gatunków zagrożonych poprzez hodowlę zachowawczą – podkreśla Ola Janiszewska, edukatorka Orientarium Zoo Łódź.

Edukatorzy będą opowiadać o oryksach w środę (15 maja), od 13:30 do 14:30 przy wybiegu tych zwierząt (obok pawilonu Afryki).

Oryks szablorogi czy…jednorożec?

W XV wieku Erhard Reuwich – holenderski artysta tworzący drzeworyty, biorący udział w pielgrzymce do Jerozolimy, uwiecznił w swoich pracach wizerunki zwierząt, które udało mu się zaobserwować w trakcie wyprawy. Wśród nich znalazły się, między innymi, żyrafa, krokodyl oraz… jednorożec. Wskazuje się, że to ostatnie zwierzę w rzeczywistości było gatunkiem, który jeszcze do niedawna miało status wymarłego w naturze, ale dzięki działaniom ogrodów zoologicznych biorącym udział w programach jego reintrodukcji na nowo powróciło do natury.

Zwierzęciem tym jest oryks szablorogi – antylopa, która dawniej licznie zasiedlała pustynie północnej Afryki, jednak w wyniku polowań na trofea w postaci okazałych rogów dorastających do nawet 1,2 metra długości oraz mięsa i skór wykorzystywanych przez lokalne społeczności.

Gatunek przystosowany jest do skrajnych warunków panujących na pustyni, w chwilach stresu wodnego jego organizm podnosi temperaturę ciała nawet do 46,6 stopni Celsjusza. Dzięki temu zabiegowi jego metabolizm jest w stanie funkcjonować oraz zużywać mniej wody, aby odprowadzić ciepło z organizmu. Najcieplejsze okresy dnia oryksy spędzają leżąc w zacienionych miejscach, a dodatkową wilgoć czerpią z roślin, którymi się żywią.

Obecną, dziką populację oryksów szablorogich szacuje się na mniej więcej 600 osobników.

W łódzkim ogrodzie mieszkają aktualnie 3 oryksy szablorogie – 2 samice i 1 samiec. Ogród można zwiedzać codziennie, od 9:00 do 19:00.

Sawanna – nowa inwestycja w Orientarium Zoo Łódź, również dla oryksów!

Oryksy szablorogie już niebawem zamieszkają na nowym wybiegu, w ramach nowej inwestycji, zwanej Sawanną. Teren Sawanny zostanie podzielony na trzy strefy, a wybiegi będą się wzajemnie przenikać. Zwiedzający skorzystają ze specjalnych kładek, pod którymi będą przechodzić zwierzęta. To właśnie dzięki nim goście zoo będą mieli wrażenie, że różne gatunki zwierząt są niemal na wyciagnięcie ręki i poczują się jak na afrykańskim safari. Trasa zwiedzania sawanny będzie przebiegać przez punkty widokowe na różnych wysokościach, co pozwoli na lepszą obserwację interakcji między połączonymi gatunkami.

– Chcemy, aby na wspólnym wybiegu zamieszkały zebry, żyrafy, gazele, oryksy oraz strusie. W części „półpustyni” ich sąsiadami będą, kudu małe, dikdiki, guźce, mangusty oraz adaksy. W ramach inwestycji powstanie także woliera ptaków afrykańskich. Przebywać w niej będą m.in. dławigady, marabuty, sekretarze, dzioborożce abisyńskie  – zapowiada Tomasz Jóźwik z zarządu Orientarium Zoo Łódź.

Prace nad Sawanną ruszą w tym roku.