Rafa koralowa w Łodzi? Takie rzeczy tylko w Orientarium!

Kategoria:

Rafy koralowe są najbogatszym w życie ekosystemem morskim. Mimo iż zajmują zaledwie 1 promil powierzchni oceanów, spotkać można tu aż ¼ spośród wszystkich morskich gatunków, takich jak gąbki, korale, ukwiały, skorupiaki oraz ryby. Jak wygląda hodowla koralowców w Orientarium?

W strefie oceanicznej Orientarium znajduje się 7 zbiorników ze słoną wodą morską. W głównym akwarium, gdzie pływają między innymi rekiny czy płaszczki, prezentowana jest głębia oceanu, dlatego nie ma tu żadnej roślinności. W pozostałych można dostrzec rozmaite koralowce, w tym ukwiały. – Rafa koralowa jest bardzo wrażliwym organizmem, dlatego trafia do zbiornika dopiero wtedy, gdy parametry wody są już ustabilizowane. Hodujemy koralowce w akwariach na zapleczu, a następnie zaszczepiamy je w zbiornikach na ekspozycji – tłumaczy Michał Gołędowski, kierownik działu edukacji.

Strefa raf koralowych cechuje się małą głębokością i dużą dostępnością światła słonecznego, dzięki temu jest bardzo obfita w składniki pokarmowe. Wiele ryb zasiedlających inne strefy oceanu swoje życie rozpoczyna właśnie w okolicach raf. Organizmy tu żyjące zapewniają wyżywienie dla ponad 600 milionów ludzi.

Rafa koralowa zagrożona!

Niestety, obecnie większość raf obumiera. Spowodowane jest to podwyższającą się temperaturą wody oraz podnoszeniem poziomu mórz i oceanów. Innymi zagrożeniami są między innymi gatunki inwazyjne, takie jak drapieżna rozgwiazda o nazwie Korona cierniowa, która odpowiada za obumarcie znacznych obszarów Wielkiej Rafy Koralowej u wybrzeży Australii, mikroplastik, a także nieodpowiedzialni snorklerzy. – To bardzo ważne, by przed kąpielą w okolicach raf nie używać kremu z filtrem. Po wskoczeniu do wody filtr tworzy mikrofilm na tafli wody i blokuje dostęp światła słonecznego do symbiotycznych glonów żywiących korale, które w następstwie padają z głodu – podkreśla Michał Gołędowski.

W Orientarium prezentujemy kilkadziesiąt gatunków rozmaitych morskich zwierząt z rejonu Azji Południowo -Wschodniej – czyli miejsca styku oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Warta uwagi jest duża kolekcja pokolców, w skład której wchodzi oczywiście najsłynniejszy pokolec królewski znany wszystkim dzieciom jako rybka Dory, ogończe niebieskoplame, czyli płaszczki wyposażone w kolce z bardzo silnym jadem czy cała gama wargaczy, fizylierów i innych mieniących się wszystkimi kolorami ryb rafowych.

Jak karmimy koralowce?

Koralowce pobierają pokarm z otoczenia. – Zooplankton w postaci zawiesiny wstrzykiwany jest w pobliżu koralowców, a one wyłapują je za pomocą polipów. Średnio raz w tygodniu nurek je dokarmia, głównie krewetkami. Podaje je bezpośrednio do  koralowca – zdradza Grzegorz Wężyk, brygadzista w strefie oceanicznej.

Rafę koralową w Orientarium można oglądać w strefie oceanicznej, codziennie od 9:00 do 17:00. Dodatkowo, 31 stycznia oraz 7 lutego o 14:00 odbędzie się pokazowe karmienie koralowców.