Wyjątkowe zajęcia edukacyjne w Orientarium Zoo Łódź

Kategoria:

Jak gruba jest skóra słonia? Co jedzą tygrysy? Czy rekiny rzeczywiście są tak niebezpieczne? Każdego dnia w Orientarium Zoo Łódź odbywają się niezwykłe zajęcia edukacyjne, podczas których można znaleźć odpowiedź na najróżniejsze pytania.

To nie są typowe lekcje przyrody. – Podczas zajęć w Orientarium Zoo Łódź uczestnicy mogą zobaczyć zaplecza hodowlane, w których mieszkają na co dzień zwierzęta, poznać pracę opiekunów, wziąć udział w treningach medycznych czy przygotować zabawki dla naszych podopiecznych. W tej chwili koncentrujemy się głównie na przybliżaniu Azji Południowo-Wschodniej, bo właśnie ten rejon świata prezentujemy w nowym obiekcie na terenie zoo. Orientarium to jeden z najnowocześniejszych pawilonów w Europie – podkreśla Arkadiusz Jaksa, prezes zoo.

Oferta dopasowana do potrzeb

Oferta zajęć edukacyjnych w Orientarium Zoo Łódź jest bardzo bogata. – Przed każdym spotkaniem nauczyciel lub rodzic może skonsultować z nami program i zaprojektować wizytę w ogrodzie. Takie zajęcia prowadzimy z grupami w różnym wieku – przedszkolakami, uczniami szkół podstawowych, ale też z licealistami, studentami i osobami dorosłymi – mówi Piotr Tomasik, edukator Orientarium Zoo Łódź.

Na zajęcia można zapisywać się codziennie. Ogród czynny jest w godzinach 9:00-19:00. Szczegóły zapisów dostępne są na stronie orientarium.lodz.pl.

Morskie głębiny czy księga dżungli

W stałej ofercie zajęć można znaleźć między innymi takie tematy jak:

Mali tropiciele zwierząt

Podczas wycieczki podglądamy z bliska mieszkające w Orientarium Zoo Łódź zwierzęta, zaś przewodnik opowiada ciekawostki na ich temat – np. dlaczego słoń Aleksander posiada tylko jeden cios, skąd przyjechał orangutan Joko i jak ma na imię córeczka makaków. W podwodnym królestwie czekają na nas przedziwne ryby: np. zjawiskowe koniki morskie, obdarzone złą sławą rekiny i dorastające do ogromnych rozmiarów płaszczki i strzępiele. To idealny wybór dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych.

Księga dżungli w Orientarium

Zajęcia utrzymane w formule przygodowej. W trakcie zajęć tropimy i rozpoznajemy bohaterów bajki oraz próbujemy ich jak najlepiej scharakteryzować. Spacerując po ekspozycji tworzymy nową opowieść o zwierzętach. Poznajemy zwyczaje i mentalność zwierząt mieszkających w pawilonie: m. in. postrzelonego orangutana Joko, zrównoważonego słonia Aleksandra, tajemniczego niedźwiedziokota Amalki, uroczego makaka Calineczki oraz intrygujących ryb: m. in. wężogłowów, nożowców, brzytewników, lisogłowów, papużaków. Zajęcia dedykowane głównie grupom szkolnym.

Na ratunek rekinom

Propozycja dla szkół ponadpodstawowych oraz dla osób dorosłych. Słowo „rekin” wywołuje często paniczny strach i kojarzy się z zębatą bestią stworzoną do rozszarpywania bezbronnych ludzi. W trakcie zajęć dowiemy się, jak spokojne życie tych zrównoważonych ryb zostało przerwane wraz z premierą filmu „Szczęki”. Poznamy gatunki owiane złą sławą ludojadów i sposoby odstraszania rekinów. Przybliżymy odbiorcom, w jaki sposób te fascynujące ryby pływają, ich świat zmysłów i strategię łowów. Ważnym zagadnieniem będzie omówienie zagrożeń, z jakimi zmagają się te charyzmatyczne drapieżniki. Dlaczego pozyskiwanie rekinich płetw na zupę (przysmak azjatyckiej kuchni) jest okrutnym, nielegalnym procederem? Tego będzie można dowiedzieć się podczas spotkania. W dalszej części spaceru uczestnicy poznają wybrane gatunki lądowych zwierząt zamieszkujących pawilon Orientarium.

Pełna oferta zajęć wraz z opisami znajduje się na stronie: https://orientarium.lodz.pl/oferta-edukacyjna/