Noc Muzeów w Orientarium Zoo Łódź? Zapraszamy na wyjątkową wystawę!

Kategoria:

Orientarium Zoo Łódź włącza się w Noc Muzeów. 18 maja będzie można zwiedzić wyjątkową wystawę makrofotografii zagrożonych gatunków owadów z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku.

18 maja (sobota), od 20:00 do 24:00, będzie można bezpłatnie obejrzeć wyjątkową ekspozycję zdjęć w centrum konferencyjnym Orientarium Zoo Łódź (wejście od strony kas).

Ćma tygrysia, niebieska pszczoła, chrząszcz bożonarodzeniowy czy paź meksykański – między innymi makrofotografie tych owadów można oglądać na wystawie. Na co dzień zdjęcia są prezentowane między innymi w Nowym Jorku. W Orientarium ekspozycja dostępna jest od 26 kwietnia do 30 września, w godzinach 10:00 – 18:00.

Nowojorska wystawa pierwszy raz w Polsce!

Prezentowany projekt to kulminacja trzech lat współpracy fotografa Levona Bissa z Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej. – Sfotografowane w jego studiu w Wielkiej Brytanii owady wybrano ze względu na ich status ochronny, z których wiele jest krytycznie zagrożonych, a niektóre bezpowrotnie wymarły. Projekt ma na celu edukację opinii publicznej o obecnym kryzysie związanym ze spadkiem liczebności owadów i utratą bioróżnorodności oraz zainspirowanie do ponownego docenienia piękna i znaczenia maleńkich stworzeń, z którymi dzielimy planetę – podkreśla Michał Gołędowski, kierownik działu edukacji Orientarium Zoo Łódź.

Unikatowa makrofotografia Levona Bissa

Autorem zdjęć jest brytyjski fotograf – Levon Biss, który w ciągu swojej 25-letniej kariery zajmował się wieloma różnymi nurtami w dziedzinie fotografii, w tym portretem, dokumentem i sportem. Słynie ze swoich detali znanych jako makrofotografia. Jego prace są wystawiane w wielu muzeach, ukazują się na okładkach międzynarodowych magazynów, a on sam jest autorem czterech książek o makrofotografii.

Proces fotograficzny Bissa pozwala uchwycić najdrobniejsze szczegóły i zapewnia widzom wyjątkowe wrażenia wizualne. – Stworzenie każdego obrazu zajmuje około czterech tygodni i wykorzystuje 10 000 pojedynczych zdjęć przy użyciu nowatorskiego systemu kamer z mikroskopijnymi soczewkami. Wyrazistość tych zdjęć ujawnia skomplikowane szczegóły, zwykle niewidoczne dla ludzkiego oka i sprawia, że świat owadów zyskuje nowe oblicze – zdradza artysta.

Wystawa Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej z Nowego Jorku prezentuje wyjątkowe gatunki owadów, które jeszcze do niedawna mogliśmy obserwować w naturze. Część z nich bezpowrotnie wyginęła, część jest na skraju wymarcia, a pozostałe walczą o przetrwanie.