Orientarium i WWF łączą siły w ratowaniu ginących gatunków!

Kategoria:

Obchodzimy Chiński Rok Tygrysa, który przypada co 12 lat. Orientarium Zoo Łódź wraz z WWF chce zwrócić uwagę na potrzebę ochrony tych największych kotów świata. To jednak nie jedyne zwierzęta, które potrzebują naszej pomocy.

Orientarium Zoo Łódź zajmuje się nie tylko hodowlą zwierząt, ale również edukacją. – Cieszymy się, że wraz z otwarciem nowoczesnego obiektu na terenie łódzkiego zoo możemy dotrzeć z edukacją do szerszego grona odbiorców. Z przyjemnością mogę ogłosić, że Orientarium dotychczas odwiedziło 734 tysiące gości. Mniej więcej połowa to osoby z województwa łódzkiego, pozostali to mieszkańcy innych regionów, głównie województwa mazowieckiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego czy świętokrzyskiego. Obserwujemy również coraz większy udział gości zagranicznych. Te dane pokazują, jaka jest skala naszych odbiorców. Obecnie wraz z WWF nasze Orientarium podkreśla potrzebę ochrony tygrysów, ale również innych zagrożonych gatunków. To dla nas bardzo ważne, że możemy współpracować z niezależną organizacją ochrony środowiska wspieraną przez ponad 35 milionów ludzi, której globalna sieć jest aktywna w niemal 100 krajach. Nasza instytucja włącza się w programy ratujące zwierzęta w miejscu ich naturalnego występowania, a każdy, kto odwiedza to miejsce, dokłada swoją cegiełkę – mówi wiceprezydent Łodzi, Adam Pustelnik.

Chroniąc tygrysy, chronimy świat!

Ochrona tygrysów powinna być ważna nie tylko dla mieszkańców odległej Azji, w której tygrysy występują, ale również dla nas w Polsce. Tygrysów żyjących na wolności zostało jedynie około 3900 osobników. Trzeba pamiętać, że chroniąc tygrysy przyczyniamy się do zachowania różnorodności biologicznej, ochrony innych cennych gatunków, źródeł wody pitnej dla mieszkańców obszarów występowania tygrysów i przyległych, ale także ograniczanie dalszej zmiany klimatu. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) i posiada status zagrożonego wyginięciem (EN). Główne problemy tygrysów wynikają z antropopresji, czyli presji wywieranej przez człowieka.

Tygrysy potrzebują Twojej pomocy!

Bez pomocy człowieka tygrysy mogą wyginąć w niedalekiej przyszłości. Problem nie dotyczy jednak tylko kotów – tracimy kolejne gatunki zwierząt w zastraszającym tempie. Według Living Planet Index publikowanego przez WWF co 2 lata, w ciągu ostatnich ok. 50 lat zbadane populacje kręgowców żyjących na świecie zmniejszyły się średnio o 68%.

Każdy może dołożyć cegiełkę do ochrony tygrysów. – Wspierając WWF Polska, wspierasz jednocześnie biura tej fundacji w Mjanmie i Malezji, które współpracują z polskim oddziałem od lat na rzecz ochrony tygrysów. Wspólnie finansując niezbędne działania, m.in. zbieranie informacji o lokalnych populacjach tygrysów poprzez zakup i regularne monitorowanie fotopułapek oraz prowadzenie patroli monitoringowych. Finansowane przez nich patrole antykłusownicze  przeszukują lasy, usuwają wnyki oraz zakłócają działania kłusowników – podkreśla Marta Smoręda z WWF.

WWF Polska równocześnie prowadzi działania edukacyjne na temat tego gatunku, aby przybliżyć go polskiemu odbiorcy. Jednym z takich działań jest wystawa o tygrysie organizowana przy współpracy z łódzkim zoo, którą odwiedzający mogą zobaczyć w budynku Orientarium. Każdy, kto chce wesprzeć WWF Polska w wysiłkach na rzecz ochrony tygrysów, może symbolicznie adoptować tego niezwykłego kota na stronie www.pomagam.wwf.pl.

Orientarium Zoo Łódź również włącza się w ochronę ginących gatunków

Łódzkie zoo chroni gatunki wymierające nie tylko poprzez ich hodowlę, ale włącza się także do ich czynnej ochrony w środowisku naturalnym.  W najbliższym czasie Orientarium Zoo Łódź będzie oferować możliwość dobrowolnej dopłaty do biletu wstępu w kwocie 1 złoty, a zebrane w ten sposób fundusze będą regularnie przekazywane na rzecz organizacji ratujących zagrożone gatunki w przyrodzie.

 

W pierwszej fazie projektu środki będą przekazywane do:

  1. Red Panda Network (RPN) – organizacji zajmującej się badaniami i monitoringiem dzikich populacji oraz prowadzącą szereg projektów dedykowanych ratowaniu tych zwierząt w naturze (np. zakup sieci antykłusowniczych, zakup sadzonek bambusa do odtworzenia lasów w których pandy żyją).
  2. The Sumatran Orangutan Conservation Programme (SOCP) – Organizacja m. in. konfiskuje nielegalnie pozyskane orangutany, prowadzi  centrum kwarantanny, które umożliwia powroty tych zwierząt do natury oraz prowadzi monitoring dzikich i reintrodukowanych populacji orangutanów sumatrzańskich w naturze.

Stopniowo łódzki ogród będzie rozszerzać zasięg współpracy o kolejne organizacje ochroniarskie zajmujące się pomocą dla innych gatunków zagrożonych wyginięciem.