Sępy w Orientarium ZOO Łódź mają nowe M!

Kategoria:

Drapieżne ptaki zamieszkają na zewnętrznym wybiegu pawilonu Orientarium. Będą dzielić swoje nowe lokum z dzioborożcami abisyńskimi.

Sępy zajmą większą przestrzeń – idealną dla ciągle powiększającego się stada. Do tej pory w łódzkim zoo mieszkało 5 osobników, jednak niedawno, z ogrodu w Belgii, dojechała tu kolejna para. W tej chwili na zewnętrznym wybiegu pawilonu Orientarium mieszkają 4 samice i 3 samce.

Większa przestrzeń

Na zewnętrznym wybiegu sępy będą mogły przebywać i latem i zimą. Będzie można je obserwować nie tylko od strony ogrodu, ale także wychodząc na taras z wysp sundajskich. Najstarszym mieszkańcem jest tu Duduś, to właśnie tego ptaka może obserwować na najwyższych pniach drzew. Sępy to ptaki, które łączą się w pary na całe życie – mówi Michał Sobczak jeden z kierowników działu hodowlanego – żyją jednak w dużych stadach. Potrzebują jednocześnie i prywatności i życia w grupie. Składają tylko jedno jajo, a wysiadywaniem zajmują się oboje rodziców. Oboje też wykarmiają pisklę. Sępy to drapieżniki, które żywią się głównie padliną. To właśnie dlatego ich pióra mają bardzo intensywny, ostry zapach.– dodaje Sobczak.

Zmiana lokum dla innych

Przeprowadzka u sępów nie oznacza, że ich poprzednia woliera będzie stała pusta. Na ich miejsce przeprowadzą się orłany. Te największe bieliki świata zyskają większy wybieg a także… więcej prywatności. Orłany są ptakami, które by złożyć i wysiedzieć jaja potrzebują mieć dużą bezpieczną przestrzeń– dodaje Sobczak. Wolierę po orłanach zajmie teraz orzeł stepowy.

Nie tylko ptaki

Goście ogrodu mogą podziwiać też inne zwierzęta, które niedawno zamieszkały w Orientarium ZOO Łódź. W pawilonie nocnym pojawiały się galago senegalskie, para kapodziobów dołączyła do kangurów, zamieszkają tu też dwie pary dziwnonosów. Jedną z nich można spotkać w wolierze ptaków wodnych, druga para zamieszkała z hipopotamami. Przechadzający się alejkami ogrodu na pewno dostrzegli też młodą samicę wielbłąda. Lamija gubi teraz sierść- mówi Michał Sobczak – dlatego często i intensywnie korzysta z drapaka. Samica ma dopiero rok. Jest bardzo towarzyska, szybko zaufała swoim opiekunom i świetnie z nimi współpracuje. Do samicy wkrótce ma dołączyć również samiec. Powiększa się też stado guanako. Niedawno do łódzkiego stada dołączyły dwa młode osobniki a wkrótce mają dojechać jeszcze dwie samice.