Światowy Dzień Kota w Orientarium Zoo Łódź

Kategoria:

Od najmniejszego na świecie kotka rudego do „króla zwierząt”… czyli Światowy Dzień Kota w Orientarium Zoo Łódź.

W najbliższą sobotę, 17 lutego, zapraszamy na wspólne świętowanie. W łódzkim ogrodzie na co dzień można zobaczyć cały przekrój kotów. Na wybiegach czekać będą kotek rudy, czyli najmniejszy kot na świecie, taraje, rysie euroazjatyckie, lwy azjatyckie oraz tygrysy syberyjskie, które, w przeciwieństwie do kotka rudego, są największymi  kotami na ziemi. Można również zobaczyć nowy gatunek kota, który w tym roku przyjechał do Łodzi  – samicę manula.

Z okazji Dnia Kota łódzkie zoo szykuje specjalną atrakcję. W sobotę, o godzinie 12:00, odbędzie się pokazowe karmienie rysi euroazjatyckich, połączone ze spotkaniem z opiekunami, którzy opowiedzą ciekawostki i odpowiedzą na pytania gości.

Koty – wyjątkowy gatunek

W Orientarium Zoo Łódź mieszka obecnie 6 gatunków kotów.

LEW AZJATYCKI

Pierwotnie te potężne drapieżniki oprócz Azji zamieszkiwały również Europę. Występowały od Półwyspu Bałkańskiego po Indie. Niestety 2 tysiące lat temu rozwój cywilizacji, głównie Grecji, oraz karczowanie lasów na potrzeby rolnictwa doprowadziły do drastycznego zmniejszenia ich populacji. Tępienie tego wielkiego kota zapewniało, przede wszystkim, bezpieczeństwo ludziom, zwłaszcza pasterzom, kupcom i wędrowcom. Zabicie lwa było wówczas czynem wyjątkowym, wręcz bohaterskim. Na początku XX wieku z powodu polowań i utraty siedlisk liczba lwów azjatyckich spadła do 13 osobników, przez co stał się gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem. Jednak dzięki intensywnym wysiłkom na rzecz ich ochrony liczebność populacji stale rośnie. W 2010 roku na terenie parku narodowego Gir Forest w zachodnich Indiach żyło 411 lwów, a w maju 2015r były już 523 osobniki.

Łódzkie zoo jako pierwsze w Polsce zaczęło hodowlę lwów azjatyckich w 1996 roku. Przez pierwsze 9 lat na świat przyszło u nas aż 17 młodych, które zasiliły kolekcje wielu europejskich ogrodów zoologicznych, przyczyniając się do odbudowy populacji tych wyjątkowych kotów.

Mieszkająca w łódzkim zoo samica Tycia (najstarszy osobnik) urodziła się w 2005 roku . Była najmniejsza z miotu, dlatego pracownicy działu hodowli nazwali malutką kotkę Tycia. Dziś dorosła samica nie jest już kruszynką i waży 120kg. Oprócz Tyci w nasze kolekcji jest jeszcze para Shiva i Loki.

TYGRYS SYBERYJSKI

Największy współcześnie żyjący kot świata wcale nie ma łatwego życia. Przez ostatnie 100 lat człowiek wybił 96% populacji tygrysów. Z 9 podgatunków 4 wymarły całkowicie. Z pozostałych 5 to właśnie tygrys syberyjski jest najbliżej wymarcia w naturze. Urbanizacja na szeroką skalę oraz budowa gęstej sieci komunikacyjnej spowodowały zdziesiątkowanie tygrysów syberyjskich. Na terenie Rosji koty te zostały objęte ochroną w 1947 roku, natomiast w Chinach dopiero w 1996. Niestety, nadal bardzo wiele czynników wpływa na zmniejszanie się populacji tygrysów. Rosnąca liczba ludności oraz przekształcanie naturalnego środowiska powoduje fragmentację siedlisk oraz polowania mające na celu ochronę ludności i zwierząt hodowlanych. Masowy wyrąb lasów na Syberii oraz  ciągła rozbudowa sieci drogowej sprzyja rozwojowi kłusownictwa. Handel częściami ciała tygrysów na potrzeby medycyny ludowej to bardzo dochodowy interes, który napędza nielegalne polowania. Dodatkowo liczy się, że ilość dużych ssaków kopytnych na które polują tygrysy jest o 40% za mała, by pozwolić na przetrwanie  populacji tych wielkich kotów.

Hodowla tygrysów w naszym zoo sięga roku 1968. Od tamtej pory mieszkało u nas łącznie 90 tygrysów. Obecnie,  wyremontowany i atrakcyjny wybieg zamieszkuje ur. w naszym zoo w 2007 roku, samica Wiera.

RYŚ EUROAZJATYCKI 

Rysie w Polsce podlegają ochronie gatunkowej. Występują w dwóch naturalnych populacjach: mazursko-podlaskiej (około 60 osobników) oraz karpackiej (około 120 osobników). Podjęto też próby przywrócenia gatunku w Puszczy Kampinoskiej. Pierwotnie występował na rozległych obszarach Eurazji. Niestety, rysia uważano za szkodnika i tępiono na całym terenie występowania, co spowodowało jego wyginięcie w XVIII wieku na terenie na zachód od Wisły.

W naszym ogrodzie w przestronnej wolierze mieszka 10-letni samiec Keith z o rok starszą partnerką o imieniu Bertha. W 2015 roku para doczekała się potomka. Młody samczyk otrzymał imię Gabryś i w 2016 roku wyjechał do Dzikiej Zagrody w Jabłonowie, ośrodka który bierze udział w programie reintrodukcji populacji rysia w województwie zachodniopomorskim.

Kotowate porozumiewają się za pomocą ruchów ogona. Rysie posiadają wyjątkowo krótkie ogony, które uniemożliwiają im jakąkolwiek ekspresję. U tego gatunku funkcję przekazywania informacji pełnią rozrośnięte bokobrody oraz uszy zakończone charakterystycznymi pędzelkami.

MANUL

Manul to jeden z najmniej znanych dzikich kotów i jednocześnie bardzo rzadki. Zamieszkuje Środkową Azję, głównie obszary skaliste, półpustynne, stepowe równiny i obszary górskie. Jest kotem skrytym i samotniczym. Ma najdłuższą i najbardziej gęstą okrywę włosową. Małe uszy zabezpieczają przed utratą ciepła w czasie mrozów.  Manul prowadzi nocny tryb życia. W ciągu dnia ukrywa  się w norach innych zwierząt, małych jaskiniach i rozpadlinach skalnych. Jest bardzo sprawny i lubi wspinać się po skałach. Jako nieliczny z kotów ma okrągłe źrenice. Angielska nazwa tego kota, „Pallas cat”, pochodzi od nazwiska niemieckiego przyrodnika Petera  Pallasa, który pierwszy opisał ten gatunek.

Kilka lat temu manule mieszkały w łódzkim zoo. Teraz chcemy  powrócić do hodowli tych drapieżników. Aktualnie w wolierze obok rysi można zobaczyć 1 samicę, która przyjechała z berlińskiego zoo, w kwietniu skończy pierwszy rok życia.

KOTEK RUDY

Jest to najmniejszy kot świata! Jest o połowę mniejszy od kota domowego, jego waga to max 1,6 kg, przy wysokości 25 cm. Zwierzęta te prowadzą nocny tryb życia. Wiadomo, że znakomicie się wspinają i prawdopodobnie polują zarówno na drzewach, jak i na ziemi. Ich dieta składa się głównie z małych zwierząt – ssaków, ptaków i płazów. Wydaje się, że chętnie sięgają również po owady, bo zaobserwowano je w pobliżu termitier, zwłaszcza po ulewnym deszczu, żerujące na skrzydlatych termitach. Podejrzewa się, że uzupełniają dietę owocami, ale nie udało się tego jeszcze potwierdzić.. Mieszkający w naszym zoo kotek rudy to 13,5 letni samiec  Sanni, który przyjechał z Ostravy.

Liczebność tego gatunku w naturze niestety spada. Do głównych zagrożeń należą utrata i fragmentacja siedlisk, rozrastające się osiedla ludzkie, kłusownictwo i nielegalny odłów, a także choroby roznoszone przez zdziczałe psy i koty.

TARAJ

Taraj jest świetnym pływakiem – posiada błonę pławną między palcami, która ułatwia mu pływanie, a także poruszanie się po bagnach. Ogon pełni rolę steru, którym posługuje się w wodzie. Przez większość czasu żyje samotnie, łączy się w pary tylko w okresie godowym. Taraj jest aktywny głównie nocą i o zmierzchu, na drzewa wspina się rzadko. Zamieszkuje bagna i wilgotne zarośla nad brzegiem lub ujściami rzek w niedostępnych lasach tropikalnych południowo wschodniej Azji. Błona pławna między palcami sprawia że jest świetnym „rybakiem”, ale nie pogardzi też ptakami i żabami. Zewnętrzna warstwa szorstkiego włosia doskonale zatrzymuje wodę, przez co łowiąc ryby nie moknie. Taraj jest niestety gatunkiem narażonym na wyginięcie

W naszym zoo mieszka 3,5 letni samiec, który  przyjechał z czeskiego Decina.

Na Dzień Kota – pokazowe karmienie rysi euroazjatyckich

Opiekunowie rysi przygotowali nie lada gratkę dla gości Orientarium Zoo Łódź. W sobotę, o godzinie 12:00, odbędzie się wyjątkowe pokazowe karmienie tych niezwykłych kotów, połączone ze spotkaniem z opiekunami, którzy opowiedzą ciekawostki i odpowiedzą na pytania gości.

Orientarium Zoo Łódź czynne jest codziennie od 9 do 17. Ogród zewnętrzny można zwiedzać do 15.30. KUP BILET.