Tapir malajski – nowy gatunek w Orientarium Zoo Łódź

Kategoria:

W łódzkim ogrodzie zamieszkał tapir malajski. Dzięki temu Orientarium Zoo Łódź jako jedyne w Polsce może pochwalić się dwoma gatunkami tapirów.

Od niedawna w łódzkim zoo spotkać można tapira malajskiego o imieniu Willy. – Osobnik, który przyjechał do Łodzi, na świat przyszedł 4 grudnia 2021 roku, w belgijskiej Antwerpii. Jest to trzeci (obok pary z Płocka) tapir malajski żyjący obecnie w Polsce i jeden z zaledwie 47 w Europie. Jego rodzicami są Nakal, co w języku malajskim znaczy złośliwy oraz Baku, której imię w języku indonezyjskim oznacza surowy – mówi Michał Gołędowski, kierownik edukacji w Orientarium Zoo Łódź.

Łódzki ogród jako jedyny w Polsce prezentuje dwa gatunki tapira – anta oraz malajskiego.

Prawie jak panda!

Jest to jedyny gatunek tapira, który występuje poza Ameryką, a zarazem największy ze wszystkich tapirów żyjących w naturze. Gatunek ten bywa nazywany również czaprakowym ze względu na ciekawe – przypominające pandę – ubarwienie. – Jego ciało jest czarne z białą łatą na grzbiecie wyglądającą jak czaprak, czyli materiał kładziony pod końskim siodłem. Ich światową populację szacuje się na mniej niż 2500 osobników, zatem w czerwonej księdze zagrożonych gatunków klasyfikowany jest jako zagrożony. Główną przyczyną ich wymierania jest kłusownictwo, wypadki drogowe, oraz utrata i fragmentacja siedlisk – tłumaczy Tomasz Jóźwik, członek zarządu Orientarium Zoo Łódź.

Gatunek ten zamieszkuje tropikalne lasy deszczowe w okolicach jezior i bagien. Prowadzi samotniczy, głównie nocny tryb życia. Te silne zwierzęta w poszukiwaniu liści są w stanie obalić nawet 10 metrowe drzewa. Ich kark pokrywa gruba na 2-3 cm skóra, która chroni te zwierzęta przed atakami drapieżników.

Willy lato spędzi na wybiegu naprzeciwko pingwinów. Zimą będzie dzielił przestrzeń z wyderkami orientalnymi wewnątrz Orientarium.