Poznajcie Tadzika i Furię

Kategoria:

Tadzik i Furia to nasza nowa młoda para tamandui południowych. Spotkacie ich w pawilonie Wydr i Mrówkojadów. Tadzik jest tym większym osobnikiem, aktywnym w ciągu dnia, a przy tym, bardzo ciekawskim i kontaktowym. Furia to nasza kruszynka. Na razie trzyma dystans i jest wyraźnie spokojniejsza od swojego partnera.

Tamanduy, jak wszystkie mrówkojady, należą do podrzędu giętkojęzykowych – Vermilingua, co dosłownie oznacza „robakojęzyk”. Nazwa ta opisuje słynne długie języki mrówkojadów.

Tamanduy za pomocą swoich silnych pazurów rozrywają spróchniałe drewno i używają języka do wydobywania owadów.

Mimo że są mrówkojadami, żywią się również termitami, mącznikami, pszczołami (i ich miodem), a nawet okazjonalnie owocami. Potrafią zjadać około 9000 owadów dziennie! Usta tamanduy otwierają się tylko na szerokość gumki od ołówka. Ich umięśniony żołądek pomaga im trawić posiłki, gdyż zwierzęta te nie mają zębów.

W zoo nasze mrówkojady żywią się owadami, a także specjalną „zupą” ze zmiksowanych owoców, warzyw, białka zwierzęcego oraz granulatu.

Gatunek ten uważany jest przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody za wymagający najmniejszej troski, jednak Tamanduy nadal potrzebują naszej pomocy, aby przetrwać. Istotne jest sadzenie rodzimych drzew, krzewów i kwiatów, by zapewnić schronienie i pożywienie dla tych cudownych zwierząt.