Zbiórka i wystawa na pomoc ukraińskim zoo

Kategoria:

Łodzianie mogą wesprzeć ukraińskie ogrody zoologiczne. Orientarium ZOO Łódź rozpoczyna kolejną zbiórkę darów i zaprasza na specjalną wystawę opowiadającą o zwierzętach, które ucierpiały w wyniku toczącej się wojny.

– Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, dzięki zaangażowaniu pracowników łódzkiego zoo oraz mieszkańców naszego miasta, do ukraińskich ogrodów trafiło już kilkanaście ton różnego rodzaju darów Tiry i mniejsze samochody docierały do Lwowa i zoo w Równym. Stamtąd były dystrybuowane do innych ogrodów. Niestety sytuacja humanitarna  pogarsza się z dnia na dzień, a tragedia wojny dotyka także zwierzęta. Dlatego po raz kolejny Orientarium ZOO Łódź organizuje specjalną zbiórkę – mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

Pracownicy łódzkiego zoo są w stałym kontakcie ze swoimi kolegami z Ukrainy i dzięki temu powstała bardzo konkretna lista potrzeb. Wszyscy chętni mogą przynosić:

 • używane i nowe koce
 • orzechy w oryginalnych opakowaniach (nie przyjmowane są orzechy włoskie i żołędzie z własnych zbiorów)
 • suszone owoce niesłodzone w oryginalnych opakowaniach
 • karma sucha oraz mokra dla psów i kotów
 • karma dla papug i gryzoni
 • środki czystości i higieny osobistej
 • konserwy, słoiki, czekolada i sucha żywość dla pielęgniarzy zwierząt
 • apteczki lub wkłady do apteczek (plastry, gaziki itd.)
 • powerbanki
 • telefony komórkowe

  Dary przyjmowane są w godzinach od 9:00 do 17:00 w budynku Orientarium przy ulicy Konstantynowskiej 8/10.

–  W Ukrainie zginęły już setki zwierząt. Giną także ich opiekunowie. Jedyne co możemy w tej chwili zrobić to przygotowywać kolejne transporty i mieć nadzieję, że kiedyś uda się odbudować zniszczone ogrody.  Zwróceniu uwagi na sytuację zwierząt w czasie wojny ma służyć specjalna wystawa, którą można zobaczyć w holu naszego centrum konferencyjnego  – podkreśla Krzysztof Babij, wiceprezes zarządu Orientarium ZOO Łódź.

Ekspozycja zatytułowana „Why” przedstawia 40 obrazów zwierząt, które są ofiarami cierpienia spowodowanego wojną w Ukrainie. Kody QR umieszczone na kolorowych ramach obrazów przekierowują na stronę z poruszającymi historiami bohaterów wystawy –  niektóre z nich są bardzo drastyczne. Autorem prac jest ukraiński artysta Igor Pavlyuk – brat dyrektora zoo w Równym.

Igor jest znanym grafikiem oraz artystą. Wraz z wybuchem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, pod wpływem cierpienia, które dzieje się w jego kraju, rozpoczął projekt charytatywny “Dlaczego? Opowieści o zwierzętach z czasów wojny.” Ukończył projekt w trakcie czterech miesięcy. Uznał, że doświadczenie jest bardzo satysfakcjonujące, ale też wymagające oraz, że to dobry sposób na przekazanie historii wojny i jej niewinnych ofiar – opowiada Uljana Kałążny, która koordynuje pomoc dla ukraińskich ogrodów zoologicznych.

Wystawa “WHY” będzie dostępna w Łodzi do końca listopada. Następnie ruszy w dalszą podróż, m.in. do Czech, Słowacji, Niemiec oraz Austrii.