Naszą misją jest ochrona ginących gatunków, edukacja oraz wspieranie puli genetycznej dzikich zwierząt, które są zagrożone wyginięciem w naturalnym środowisku. Z roli pokazowej przekształcamy się w ośrodki, które wspierają bioróżnorodność i prace badawczo naukowe.
Dzięki międzynarodowej współpracy, specjalistom udaje się odtwarzać w naturze bardzo wiele gatunków. Aktywna ochrona pozwoliła przywrócić m. in. koziorożce alpejskie, żubry, foki szare oraz konie przewalskiego.
W ramach specjalnych programów hodowlanych zwierzęta podróżują miedzy ogrodami zoologicznymi. Pozwala to na zadbanie o odpowiednią pulę genową i bezpieczny rozród. Potomkowie naszych podopiecznych trafiają do naturalnego środowiska (najczęściej parków narodowych i rezerwatów).
W ostatnich latach w łódzkim zoo urodziły się m.in.: samica kangura rudego, samica pandy małej, 2 samce kudu małego, samiec lemura katta, samica wari rudego, samiec jeżatki afrykańskiej, samiec kanczyla mniejszego oraz 2 samce dzioborożca srebrnolicego. Ogrody zoologiczne na całym świecie realizują obecnie prawie 1000 projektów ochrony gatunków w środowisku naturalnym.