Do Orientarium przyjechał nowy słoń – Kyan!

Kategoria:

W Orientarium Zoo Łódź właśnie pojawił się trzeci słoń – syn Alexandra. Kyan zaczyna powoli poznawać nowe otoczenie.

Do łódzkiego stada słoni indyjskich tuż przed urodzinami ogrodu dołączył 10-letni Kyan. – Myślę, że to największy i najlepszy prezent urodzinowy dla nas i dla naszych zwiedzających. Do Łodzi przyjechał Kyan – syn Alexandra, pierwszego i największego lokatora Orientarium Zoo Łódź. Stado zaczyna poznawać swój nowo urządzony wybieg zewnętrzny – jeden z największych w Europie – podkreśla Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

Podróż Kyana przebiegła spokojnie, bez żadnych niespodzianek. – Słoń musi trochę odpocząć po podróży, bo wiele godzin spędził w trasie. Teraz ma czas, żeby oswoić się z nowymi warunkami – mówi Adam Trochim, opiekun zwierząt.

Nowy podopieczny zapoznaje się również ze swoimi towarzyszami – Alexandrem i Taru. Po raz pierwszy ma okazję zaznajomić się ze swoim ojcem, którym jest właśnie Alex – pierwszy lokator Orientarium. Opiekunowie robią wszystko, żeby słonie żyły ze sobą w stadzie w zgodzie i akceptacji. To jest dla nich wyzwanie. Młode osobniki, które dopiero dorastają, próbują swoich sił w relacjach z innymi zwierzętami i potrafią być temperamentne. – Kyan to jeszcze dzieciak, ale z natury raczej spokojny, ułożony i grzeczny – dodaje Adam Trochim.

Słonie w Orientarium mają do dyspozycji wybieg wewnętrzny, dwa wybiegi zewnętrzne oraz baseny, w których mogą się pluskać. Wszystkie trzy samce zaczynają już eksplorować nowo urządzony, największy z zewnętrznych wybiegów.

Kyan – miłośnik dobrego jedzenia

Największą atrakcją dla słoni jest jedzenie. W Orientarium Alexander, Kyan i Taru żywią się m.in. sianem, warzywami i owocami. Dostają również specjalny granulat, który dostarcza im odpowiednią ilość soli mineralnych i składników odżywczych. Kyan je maksymalnie sto kilogramów zielonki dziennie.

Nowy osobnik jest mniejszy od Alexandra i odrobinę większy od Taru. Jego ciosy są krótkie i przycięte. – To ze względów bezpieczeństwa. Jest to standardowa procedura w przypadku słoni. Po przycinaniu ciosy stają się mniej łamliwe i tępe, dzięki czemu są bezpieczne dla innych słoni – podkreśla Tomasz Jóźwik z Orientarium Zoo Łódź.

Ciosy Taru są cienkie, zaś Alex ma tylko jeden cios – długi i gruby. Z powodów zdrowotnych drugi musiał zostać usunięty w latach 90-tych, kiedy Alexander mieszkał w niemieckim ogrodzie zoologicznym.

Stado kawalerskie w Orientarium Zoo Łódź

W ogrodach zoologicznych w całej Europie samców jest zdecydowanie więcej niż samic. Koordynator tego gatunku zdecydował, że w Łodzi są najlepsze warunki do stworzenia stada kawalerskiego. Orientarium może bowiem pochwalić się jednym z największych wybiegów dla słoni indyjskich w Europie.

Hodowla stada kawalerskiego ma swoje plusy. Dzięki temu w Łodzi będzie można stworzyć większą grupę. Z reguły raz w roku samce przechodzą okres, podczas którego buzują im hormony. Obecność słonicy wzmaga ten stan. Przez wyzwalający się testosteron słonie mogłyby zacząć ze sobą walczyć. Niewykluczone jednak, że kiedyś do Łodzi przyjedzie samica. Wówczas w ogrodzie musiałby pozostać tylko jeden samiec.

Urodzinowy prezent

Nowego osobnika będzie można zobaczyć podczas urodzin Orientarium Zoo Łódź. W najbliższą niedzielę zapraszamy na atrakcje w ogrodzie – animacje dla dzieci, darmową watę cukrową, malowanie buziek, pokazowe karmienia, zwiedzanie zapleczy hodowlanych, min. słoni i rekinów.

Gośćmi specjalnymi urodzin będą Viki Gabor – zwyciężczyni Eurowizji dla dzieci i znany tik toker Sebastian Kowalczyk. Zwiedzający będą mogli się z nimi spotkać w centrum konferencyjnym Orientarium. Podczas spotkania 50 wybranym osobom rozdamy podwójne zaproszenia na kameralne spotkanie i akustyczny występ Viki Gabor w strefie oceanicznej.

Orientarium Zoo Łódź będzie można odwiedzić w niedzielę w godzinach 9:00-19:00. Szczegółowy harmonogram imprezy dostępny jest na stronie: https://orientarium.lodz.pl/swietuj-z-nami-urodziny-orientarium-zoo-lodz/