Ofelia i Otello doczekali się potomstwa!

Kategoria:

W łódzkim zoo urodziła się panda mała! To już drugie dziecko pary tych uroczych zwierząt zamieszkujących ogród.

9-letnia Ofelia i 4-letni Otello doczekali się kolejnego potomka. Ich pierwsze dziecko, Lavinia, urodziła się 2 lata temu, a w ubiegłym roku wyjechała do zoo w Pilźnie. 22 czerwca na świat przyszło kolejne młode tej pary. – Nasza radość jest tym większa, że jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Największym problemem w przypadku pand małych jest niszczenie siedlisk. Wylesianie prowadzi do tworzenia się izolowanych grup, które nie mają możliwości przemieszczania się oraz wymiany genów. Istotnym problemem są także polowania i nielegalny handel osobnikami odłowionymi z natury – podkreśla Magdalena Hołysz, opiekunka pand małych w łódzkim zoo.

Ofelia spełnia się w roli matki

Ofelia czule zajmuje się maluchem. – Zanim młode zacznie samodzielnie opuszczać budkę trzeba poczekać jeszcze około dwóch miesięcy. Mała panda lada dzień otworzy oczy, na razie jeszcze nic nie widzi. Nie znamy też póki co płci zwierzaka. Maluch większość czasu spędza z troskliwą mamą w budce. Ofelia przenosi go czasami w inne miejsce. To charakterystyczne dla tego gatunku, że co jakiś czas zmieniają gniazdo – mówi opiekunka pand.

Zwierzęta potrzebują teraz dużo spokoju. Opiekunowie uważnie je obserwują, aby wszystko przebiegało pomyślnie. Pod koniec wakacji maluch zacznie samodzielnie wędrować po wybiegu i wówczas będzie można go zobaczyć. W tej chwili na wybiegu pand można wypatrywać Otella i Ofelię. Orientarium Zoo Łódź czynne jest codziennie, w godzinach od 9:00 do 19:00.