Pierwszy raz w historii – w łódzkim zoo urodził się hipopotam!

Kategoria:

Pod koniec maja w łódzkim zoo na świat przyszedł hipopotam karłowaty. To pierwszy w historii przypadek narodzin tego gatunku w Łodzi.

Rodzicami malucha są Jamina i Jabari. Oba hipopotamy mają po 7 lat. Jabari przyjechał do łódzkiego ogrodu w 2019 roku, Jamina dołączyła do niego rok później. – Ich relacje były bardzo zmienne. Raz się lubili, innym razem mieli ciche dni. W ostatnim czasie jednak chętnie przebywali w swoim towarzystwie. Nie próżnowali. Pod koniec maja przyszedł na świat owoc ich miłości – zdradza Tomasz Jóźwik, członek zarządu Orientarium Zoo Łódź.

Na razie nie jest jeszcze znana płeć malucha. Hipopotam oswaja się z nowym otoczeniem. Przebywa głównie na zapleczu hodowlanym, by spokojnie zapoznać się z rodzicami i swoim domem.

Pierwsze takie narodziny!

To pierwszy w historii łódzkiego ogrodu urodzony i odchowywany przez samicę młody hipopotam. Wcześniej w zoo mieszkały hipopotamy nilowe. W 2019 roku ogród rozpoczął hodowlę hipopotamów karłowatych. Aktualnie mieszkają tu 3 przedstawiciele tego gatunku.

Zwierzęta mają do dyspozycji wybieg wewnętrzny oraz przestronny wybieg zewnętrzny. Pawilon hipopotamów powstał dzięki projektowi Budżetu Obywatelskiego.

Hipopotam karłowaty – nocny ssak

Hipopotam karłowaty to duży, roślinożerny ssak. Występuje w lasach deszczowych i bagnach Zachodniej Afryki. Prowadzi wodno-lądowy, z reguły samotniczy, tryb życia. W przeciwieństwie do drugiego przedstawiciela gatunku – hipopotama nilowego, który żyje głównie w większych grupach. Jest aktywny głównie nocą. Żywi się m.in. paprotnikami, roślinami dwuliściennymi, trawami i leśnymi owocami.

Hipopotam karłowaty został sprowadzony do ogrodów zoologicznych w XX wieku. Szacuje się, że na wolności żyje mniej niż 3 000 osobników. Gatunek jest narażony na utratę siedlisk z powodu wycinki lasów i powstawania w ich miejsce terenów rolnych. Zagrożeniem dla hipopotamów karłowatych są również kłusownicy, myśliwi oraz naturalni drapieżnicy.

Hipopotamy karłowate w łódzkim zoo można oglądać codziennie, w godzinach otwarcia ogrodu – od 9:00 do 19:00.