Wsłuchaj się w Orientarium ZOO Łódź!

Kategoria:

Na terenie pawilonu Orientarium można nie tylko zobaczyć zagrożone wyginięciem gatunki, ale także o nich posłuchać. W łódzkim zoo ruszył nowoczesny system nagłośnienia.

Obok krokodyli gawialowych spotkacie m.in jedyne w Polsce orangutany sumatrzańskie. Ich populacja w naturze cały czas spada, a w ostatnich latach na skutek działalności człowieka, liczebność orangutanów spadła o ok. 80%…. –  Idąc dalej- wytężcie słuch – słyszycie nawoływania? Ten charakterystyczny dźwięk, którego nie da się ominąć, to nawoływania gibonów! – to fragment jednej z historii, jakie mają szansę usłyszeć goście, którzy wejdą do strefy wysp sundajskich łódzkiego Orientarium. Słonie indyjskie, wyderki, orientalne, krokodyle gawialowe… W każdej strefie goście ogrodu mogą wysłuchać opowieści o tych niezwykłych osobnikach. Każdego dnia o 11-tej i 17-tej odbywają się kąpiele słoni indyjskich, stojąc przy ich wybiegu można nie tylko obejrzeć ten widowiskowy moment, ale także o nim posłuchać.

Głos z radia

O słoniach indyjskich, ich kąpielach, zwyczajach, a także o stadzie kawalerskim, które mieszka w łódzkim ogrodzie opowiada Łukasz Bogdan. Głos znany z radia Eska towarzyszy gościom Orientarium przy kąpieli słoni, ale również pojawia się w strefie świątynnej. To właśnie tutaj odwiedzający mogą zobaczyć rodzinę wyderek orientalnych czy makaki wanderu.

Opowieści z wysp sundajskich

Przechodząc dalej, w strefie wysp sundajskich, pojawia się nowy głos. Aktorka Ewelina Rucińska , absolwentka łódzkiej szkoły filmowej, opowiada o zwierzętach, które mieszkają w najcieplejszym miejscu Orientarium. Wchodząc do królestwa krokodyli i orangutanów sumatrzańskich pojawią się informacje o tych krytycznie zagrożonych gatunkach. Goście, którzy zajrzą do Orientarium w porze karmienia pokazowego np. binturongów orientalnych, będą mogli posłuchać o tym, czym charakteryzuje się ten gatunek – mówi Arkadiusz Jaksa prezes Orientarium ZOO Łódź- Jedną z podstawowych funkcji ogrodów zoologicznych jest edukacja, a my staramy się docierać z takimi treściami do naszych gości na wszelkie możliwe sposoby. Mamy tabliczki informacyjne, pojawiła się nowoczesna forma edukacji w postaci gogli VR, a teraz będziemy docierać do naszych gości także za pomocą dźwięków i historii, które na terenie pawilonu będzie można usłyszeć.

Uwaga! Mamy komunikat!

Wśród opowieści o mieszkających w Orientarium zwierzętach pojawiają się komunikaty, które mają zwrócić uwagę gości na odpowiednie zachowanie. Nasze zwierzęta mają bardzo dokładnie zbilansowaną dietę. Dokarmianie ich nieodpowiednią karmą, może być naprawdę niebezpieczne. Stąd też komunikaty o nie dokarmianiu zwierząt czy prośby o to, by zachować ciszę – dodaje Jaksa. Komunikaty, które mają zwrócić uwagę gości na odpowiednie zachowanie czyta kolejny głos radia Eska, Andrzej Pinkowski.