Co oni zmalowali! Młodzi artyści w Orientarium Zoo Łódź.

Kategoria:

Na płótnach słonie, rafa koralowa, rekiny i małpy… Wernisaż prac plenerowych uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi można podziwiać w foyer budynku konferencyjnego. Do zobaczenia jest blisko 150 prac!

Młodzi artyści pracowali w ogrodzie przez kilka tygodni września. Rozstawione sztalugi, farby, pędzelki pojawiały się i w tunelu strefy oceanicznej i przed wybiegami w ogrodzie zewnętrznym. Teraz prace uczniów niemal wszystkich klas Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi można zobaczyć w foyer centrum konferencyjnego. Orientarium ZOO Łódź jest domem dla ponad 500 gatunków zwierząt, a we wrześniu nasz ogród stał się też schronieniem dla młodych artystów, którzy właśnie tutaj postanowili ćwiczyć swoje umiejętności pracy w plenerze. – mówi Arkadiusz Jaksa prezes Orientarium Zoo Łódź – Młodzi artyści nie mieli łatwego zadania, bo przecież żadne zwierzę nie zatrzyma się w miejscu, nie zaczeka aż rysownik dokończy malować. Tutaj trzeba mieć wprawne oko i ogromną, ogromną cierpliwość.

Naturalne rozpraszacze

Plenery malarskie to jeden z elementów pracy i kształcenia młodych artystów. Mają na celu wyćwiczenie umiejętności obserwacji, dokonywania notatek, dobierania narzędzi i technik do koncepcji pracy-mówi Marlena Szymczyk, nauczycielka rysunku i malarstwa – działania w naturze to zderzenie z otaczającą rzeczywistością, rozproszeniami, zmiennością pogody, ruchomością modeli oraz komentarzami obserwatorów. W trakcie prac w ogrodzie powstało 100 prac studyjnych i aż 2300 szkiców! Z tych prac wybrano niemal 150, które teraz goście Orientarium, mogą podziwiać w foyer budynku konferencyjnego.

Inspiracja, światło, ruch

Zawsze interesowała mnie rafa koralowa – mówi Gosia Matera, jedna z młodych artystek – dlatego zdecydowałam się poświęcić czas właśnie na namalowanie tej części zoo. To taki element, który fascynuje nie tylko jeśli chodzi o kształty, ale też kolory czy to, jak pięknie wygląda tu gra świateł. Na pracach można zobaczyć wiele gatunków zwierząt mieszkających w zoo, można dostrzec też charakterystyczne elementy wystroju. Zafascynował mnie punkt pomiędzy dwoma wybiegami. Zwierzęta, które do niego podchodziły nadawały mu nowego znaczenia, światło grało na nim zupełnie inaczej w zależności od pory dnia i pogody – dodaje Miłosz Zimnicki, młody artysta.

Prace uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi będzie można oglądać do końca listopada w foyer budynku konferencyjnego.
Orientarium Zoo Łódź czynne jest codziennie od 9.00 do 17.00. Ogród zewnętrzny jest dostępny do 15.30.