Corona opuściła łódzkie Zoo

Kategoria:

Pierwsza urodzona w Polsce samica wydry olbrzymiej – Corona – opuściła właśnie łódzkie zoo i zamieszkała w ogrodzie zoologicznym we Francji.

To wyjątkowa chwila dla Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego. – Urodzona w Łodzi samica wydry olbrzymiej (ariranii), o imieniu Corona, wyjechała rozpocząć nowe życie do Zoo de Doue la Fontaine we Francji. Corona jest niezwykłą osobowością – sprytna, inteligentna, głośna i zadziorna. Załadunek odbył się bezproblemowo dzięki specjalnym treningom z opiekunami, którzy przygotowywali ją do transportu. Będziemy za nią tęsknić – mówi Uljana Kałążny, jedna z kierowniczek działu hodowlanego w łódzkim zoo.

Corona przyszła na świat w Łódzkim Ogrodzie Zoologicznym 14.02.2020 roku. Jej rodzeństwo – Virus i Covid razem z rodzicami mieszkają w Pawilonie „Wydry i Mrówkojady”.

Corona w wyjątkowym miejscu

O ogrodzie zoologicznym de Doue la Fontaine było ostatnio głośno, bowiem pracownikom udało się wysłać urodzoną u nich samicę ariranii do Ibera National Park w Argentynie. – To ważne wydarzenie dla ochrony gatunku. Zaobserwowano, że wydry olbrzymie po wielu latach nieobecności w Argentynie wracają do natury. Francuzka samica ariranii zostanie tam połączona z samcem ze szwedzkiego zoo, po czym wypuszczą je na wolność. Kibicujemy naszym kolegom za powodzenie akcji – dodaje Uljana Kałążny.

Na cześć Parku w Argentynie, który zajmuje się reintrodukcją wydr olbrzymich, nasza Corona dostała nowe imię – Ibera.

Łódzkie zoo również bierze udział w programach reintrodukcji

Kilka lat temu jeden z naszych lemurów został objęty programem hodowlanym mającym na celu ratowanie tego krytycznie zagrożonego gatunku. Podopieczny łódzkiego zoo, Eco, decyzją koordynatora, trafił do Malagasy zoo na Madagaskarze. Nasz samiec stworzył parę z samicą Wuppertalu, z Niemiec. Zwierzęta zostały dobrane tak, by ich potomstwo odznaczało się najwyższą czystością genetyczną.

Eco urodził się w Łódzkim Ogrodzie Zoologicznym 5 kwietnia 2013 roku. W podróż na Madagaskar wyruszył pod koniec 2017 roku. To dla nas duże wyróżnienie, że zwierzęta urodzone w Łodzi są tak cennymi osobnikami i stanowią podstawę do odbudowywania populacji zagrożonych gatunków. Ogrody zoologiczne na całym świecie realizują obecnie tysiące takich projektów. Nasze zoo również w wielu programach uczestniczy, a dzięki budowie Orientarium jesteśmy w stanie realizować ich jeszcze więcej.