Nowe wybiegi w Orientarium ZOO Łódź!

Kategoria:

Wybieg dla żółwi brunatnych i woliera ptaków brodzących. Od dziś można już oglądać nowe ekspozycje zwierząt w Orientarium ZOO Łódź.

Żółwie brunatne można oglądać w budynku Orientarium. Tuż obok wybiegu słoni indyjskich powstał wybieg dla największych żółwi Azji. To żółwie, które potrzebują nieco zacienionego miejsca – tutaj w pobliżu słoni mają idealne warunki – mówi Adam Danielak, kierownik jednej z sekcji hodowlanych – na wybiegu w Orientarium mają strumyk, bo właśnie w pobliżu leśnych strumyków żerują. Jedzą leśne owoce, pędy bambusa i… grzyby. W naszym ogrodzie żółwie chętnie podjadają opieńki i pieczarki. W łódzkim ogrodzie pojawi się 5 osobników. Żółwie, które będą sąsiadami słoni, póki co są bardzo młode, to zaledwie dwu-, trzylatki. Kiedy dorosną mogą osiągnąć wagę nawet do 35 kg i długość pancerza do 70 m  – dodaje Danielak.

Ptaki, które latają nad Himalajami

W łódzkim ogrodzie można oglądać także wyremontowaną wolierę ptaków brodzących. Tę wolierę znaleźć można tuż za rysiami i żbikami. Udało nam się ją wyremontować, a teraz możemy w końcu zasiedlić ją ptakami – mówi Arkadiusz Jaksa prezes Orientarium ZOO Łódź. Jakie gatunki się tam pojawią? M.in. ibisy kasztanowate, ptaki które sukcesywnie opanowują coraz to nowe miejsca na świecie – spotkać można je już na wszystkich kontynentach czy czajki płatkolice. Zamieszkają tu też zagrożone wyginięciem kaczki marmurki. Będzie można tu też obserwować gęsi indyjskie– dodaje Jaksa.

Żółwie błotne opanują podłódzkie lasy

Orientarium ZOO Łódź zaczyna program w ramach, którego tym razem żółwie błotne, będą wracały na łono natury. Ten gatunek, który występuje w Polsce, ale jest całkowicie wymarły na terenie województwa łódzkiego. Dzięki współpracy Uniwersytetu Łódzkiego, Poleskiego Parku Narodowego i zoo, żółwie błotne znowu pojawią się w podłódzkich lasach. To program wieloletni.– mówi Michał Gołędowski kierownik działu edukacji Orientarium ZOO Łódź –  W pierwszym etapie skupiamy się na monitorowaniu siedlisk. W kolejnych latach do naszego ogrodu będą przyjeżdżały świeżo wyklute żółwie. U nas spędzą najtrudniejszy, pierwszy rok swojego życia. Potem trafią na tereny bagniste, leśne, tam gdzie pojawiają się rozlewiska. W pierwszym roku życia żółwie są najbardziej narażone na atak ze strony drapieżników, dlatego w łódzkim ogrodzie przeczekają ten najtrudniejszy moment. Dopiero potem będą trafiały do swoich nowych siedlisk.