Światowy Dzień Zwierząt w Orientarium Zoo Łódź

Kategoria:

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt! W Orientarium Zoo Łódź mieszka aktualnie ponad 550 gatunków, którymi z ogromnym zaangażowaniem opiekują się pracownicy ogrodu. Oni również dzisiaj świętują.

Misją ogrodów zoologicznych na całym świecie jest ochrona zagrożonych gatunków. Hodując je i rozmnażając dajemy im szansę na przetrwanie w naturze. Wybrane osobniki trafiają do półotwartych rezerwatów, a ich potomstwo zasila populacje w miejscu naturalnego występowania. Dzięki temu zwierzęta, nawet te najbardziej zagrożone, mają szansę przetrwać.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt, dlatego zwracamy szczególną uwagę na ich los w naturze. – Na naszych oczach wymierają kolejne gatunki. To w głównej mierze wina działalności człowieka. Nie możemy i nie chcemy na to patrzeć bezczynnie. W naszym ogrodzie żyją gatunki krytycznie zagrożone, między innymi orangutany sumatrzańskie. Staramy się zapewnić im jak najlepsze warunki, stąd projekt Orientarium, który daje nam dużo większe możliwości. Dzięki temu możemy przyczynić się do przetrwania tych zwierząt w naturze – podkreśla Tomasz Jóźwik z Orientarium Zoo Łódź.

International Zookeeper Day

4 października to również święto tych, którzy w ogrodach zoologicznych na całym świecie dbają o zwierzaki. – Praca opiekuna wymaga wielu umiejętności. Tworzymy zabawki dla zwierząt, zmieniamy wystrój na ich wybiegach. Jesteśmy prywatnymi kucharzami naszych podopiecznych. Codziennie przygotowujemy dla nich odpowiednią dawkę pokarmową. Dbamy, by na wybiegach i w sypialniach było czysto. Bywamy ogrodnikami i podlewamy rośliny rosnące w ich rezydencjach. Jesteśmy także pielęgniarzami i gdy trzeba podajemy naszym podopiecznym leki. Wszyscy posiadacze psów czy kotów wiedzą, jak trudno przemycić tabletkę pupilowi. Wyobraźcie sobie, że taką samą trzeba podać na przykład lwu. Każdego dnia doglądamy naszych zwierząt i prowadzimy obserwacje. Do naszych obowiązków należy również trening medyczny, który ułatwia nam obsługę i współpracę. Dzięki temu my jesteśmy bezpieczni, a zwierzaki czują się komfortowo – zdradza Paweł Ciesielski, opiekun zwierząt.

W łódzkim ogrodzie pracuje kilkudziesięciu opiekunów, którzy mają pod swoimi skrzydłami ponad 550 gatunków zwierząt.

Wspólnie ratujmy ginące gatunki

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) chce zwrócić uwagę na to, że codzienne decyzje zakupowe mają ogromne znaczenie. Nawet wybór karmy dla naszych pupili może mieć wpływ na los zwierząt ukrytych pod powierzchnią wody. Ich przyszłość jest bardzo niepewna.

Z roku na rok coraz więcej światowych zasobów ryb jest przełowionych, problem ten dotyczy już ponad 1/3 stad ryb na świecie, a odsetek ten jest ponad trzy razy wyższy niż jeszcze w połowie lat 70-tych. To od dzisiejszych decyzji każdego konsumenta zależy przyszłość oceanów i ich mieszkańców. Dlatego warto zwracać uwagę na to, czy ryby użyte do produkcji karmy dla zwierząt, pochodzą ze zrównoważonych, przyjaznych dla środowiska połowów. Więcej informacji: www.msc.org/pl/karma-dla-twojego-pupila-moze-chronic-oceany.

Orientarium Zoo Łódź – PomagaMY!

Orientarium Zoo Łódź chroni gatunki wymierające nie tylko poprzez ich hodowlę, ale włącza się także do ich czynnej ochrony w środowisku naturalnym. Wszyscy goście łódzkiego ogrodu mogą skorzystać z możliwości dobrowolnej dopłaty do biletu wstępu w kwocie 1 złoty od osoby. Zebrane w ten sposób fundusze są regularnie przekazywane na rzecz organizacji ratujących zagrożone gatunki w przyrodzie:

Red Panda Network (RPN) – organizacji zajmującej się badaniami i monitoringiem dzikich populacji pandy małej oraz prowadzącej szereg projektów dedykowanych ratowaniu tych zwierząt w naturze (np. zakup sieci antykłusowniczych czy zakup sadzonek bambusa do odtworzenia lasów, w których pandy żyją).

The Sumatran Orangutan Conservation Programme (SOCP) – Organizacja m. in. konfiskuje nielegalnie pozyskane orangutany, prowadzi  centrum kwarantanny, które umożliwia powroty tych zwierząt do natury oraz monitoruje dzikie i reintrodukowane populacje orangutanów sumatrzańskich w naturze.

Orientarium Zoo Łódź można zwiedzać codziennie, w godzinach 9:00 – 17:00. Kasy czynne są godzinę krócej. Szczegóły na orientarium.lodz.pl.